Dragon Raid
The Dark Eye: Dragon Raid
Wydania
2004()
2004()
Ogólnie
Jak się okazuje, rpgowy system The Dark Eye (Die Schwartze Auge) jest bardzo popularny. Ukazują się kolejne książki, przygody i moduły, na PC wydane zostały 3 gry osadzone w tym uniwersum, teraz zaś rozpoczęła się inwazja na telefony komórkowe. Naliczyłem już kilkanaście rpgów z Darkiem Eyem w tytule, a mogę się założyć, że kolejne dołączą do nich już wkrótce. Mimo że większość ukazuje się tylko w języku niemieckim, dziś opisywana doczekała się również angielskiej wersji językowej.

RECENZJA

Jeśli chcemy zanurzyć się w fantastyczny świat gier fabularnych potrzeba nam grona RPG-owych przyjaciół, Mistrza Gry, książki do systemu, kilku kostek wielościennych i... dużo czasu. Gdy jednak brakuje nam któregoś z tych elementów pozostaje tylko zagrać w jakąś grę, będącą co prawda namiastką realnego systemu, ale zawsze lepsze to niż nic. Taką właśnie grą jest "Dragon Raid" z serii "The Dark Eye"

Od razu zaznaczę, że jest to gra tekstowa w języku angielskim i niech was nie zmylą ładne screen'y zamieszczone poniżej. Swoją drogą to ja nawet i tych obrazków nie miałem, ale może to wina mojej komórki.

Na początku przyjdzie nam wybrać płeć naszego bohatera (co jest bez znaczenia na grę), później jedną spośród 14 profesji (szkoda że nie można się zapoznać z różnicami między nimi) wreszcie nadajemy imię i... rozpoczynamy przygodę. Warto przejść do głównego menu i podglądnąć statystyki. Mamy tam następujące zakładki:
- survey - informacje ogólne, czyli profesja, używana broń, używany pancerz i tarcza, współczynnik ataku, obrony i inicjatywy, ilość punktów "przygody" i poziom herosa;
- attributes - aktualne współczynniki witalności, wytrzymałości, odwagi, pomysłowości, intuicji, charyzmy, zręczności, zwinności, konstrukcji i siły;
- combat techniques - aktualne współczynniki ataku i obrony dla wszystkich rodzajów broni;
- talent prowess - aktualne współczynniki takich cech jak: wspinaczka, kontrola ciała, skradanie się, pływanie, siła woli, ukrywanie się, śpiewanie, spostrzegawczość, taniec, hulactwo, ludzkość, szybkie mówienie, tropienie, orientacja w terenie, przeżywalność, wiedza religijna, obliczanie, znajomość legend, leczenie ran, znajomość lasu, gotowanie, oprawianie skór, malowanie, krawiectwo;
- special abilities - możliwe do zdobycia umiejętności związane z walką np. silny atak;
- equipment - wybór posiadanej przez bohatera broni, pancerza i tarczy, aktualny współczynnik zdrowia i ewentualne użycie napoju leczącego oraz informacje o pozostałych przedmiotach np. łom lub wytrychy;
- wealth - ilość poszczególnych rodzajów monet.
Jak widać statystyki są bogate i ciężko się zdecywować na co wydawać zdobyte punkty "przygody".

Czytając kolejne teksty, w wielu sytuacjach mamy możliwość wpływu na bieżące wydarzenia, poprzez wybór czynności którą chcemy wykonać. Wiele razy przyjdzie nam zaliczać (bądź nie) różne testy oraz walczyć z przeciwnikami. Wszystko to polega na "rzucaniu" kostką 20-stościenną. Na początku wydaje się, że jest to przypadkowe, ale przy odrobinie wprawy można trochę pomóc losowi :-). Jeśli zginiesz, nie martw się, zaczniesz od początku daną lokację.

Kiedy ukończymy całą misję i pokonamy smoka, możemy zapisać swojego bohatera na serwerze producenta, a grając w inną grę z tego cyklu możemy przywołać go ponownie, aby dalej go rozwijać!!! Jest to super pomysł, a przy okazji zachęta do zdobycia kolejnych części.

Tym których zainteresował świat The Dark Eye polecam stronę www.chromatrix.com gdzie dowiedzą się znacznie więcej o grze i znajdą swoją postać w sali sław.

Moja ocena:8/10


Autor: 4


Obrazki z gry:
Dragon Raid (Komórki (inne)) Dragon Raid (Komórki (inne)) Dragon Raid (Komórki (inne)) Dragon Raid (Komórki (inne)) Dragon Raid (Komórki (inne)) Dragon Raid (Komórki (inne)) Obrazki są opcjonalne - na większości telefonów mamy sam tekst. Walka, test spostrzegawczości i wybór działania. Trzy z bodajże siedmiu (!) ekranów współczynników.

Dodane: 23.11.2004, zmiany: 21.11.2013Dodaj komentarz:

Pytanie kontrolne: kto tu rządzi?
Aby być podpisanym wlasnym nickiem, zarejestruj i zaloguj się na forum.