Daemon (PL)

Wydania
2003()
Ogólnie
2003, darmowa, sieciowa polska gra oparta na stronach www i trybie niemal czysto tekstowym. Limit dzienny tur to 30, więc nie pogramy za jednym przysiadem dłużej niż naście/dziesiąt minut, ale przez to apetyt na grę nam nie spada- wciąż chcemy więcej i więcej ;-)
Widok
tekst
Walka
tekstowa
Recenzje
Mike Alternative
14.06.2004

Sieciowe gry cRPG cieszą się na świecie ogromną i niesłabnącą popularnością, a nowe tytuły wyrastają jak grzyby po deszczu, odznaczając się coraz piękniejszą oprawą audiowizualną. W naszym pięknym nadwiślańskim kraju tego typu rozrywka jest o wiele mniej rozpowszechniona, a to ze względu na olbrzymie ceny połączeń internetowych (pozdrowienia dla TPSA!). Ponadto w przypadku wielu gier trzeba uiszczać dodatkową comiesięczną opłatę, co na nasze rodzime warunki jest już totalnym przegięciem :). Całe szczęście, że istnieje kilka gierek, które mimo ubogiej oprawy, dają dużo radochy, a przy tym są całkowicie darmowe. Jednym z takich tytułów jest polski Daemon.

GRAFIKA & MUZYKA
Cóż... w Daemonie fajerwerków graficznych nie uświadczymy. Prawdę powiedziawszy w grze praktycznie w ogóle nie występuje grafika - w końcu jest to tekstówka rozgrywana przy pomocy zwykłej przeglądarki WWW. Muzyki również brak.

FABUŁA
Może wydać się to dziwne, ale Daemon to erpeg pozbawiony fabuły. Ot wcielamy się w postać poszukiwacza przygód, który wędruje po świecie w celu zdobycia bogactwa, chwały i tym podobnych rzeczy. Nie brzmi zbyt zachęcająco, prawda? Ale czytajcie dalej!

ROZGRYWKA
Rozgrywka w Daemonie przypomina swym charakterem Dungeons & Dragons w swej najbardziej pierwotnej wersji. Innymi słowy jest to radosne mordowanie rozmaitych bestii i postaci innych graczy w celu zdobycia kasy i expa. Dzięki temu możemy stać się jeszcze bardziej potężni, kupić sobie lepszy ekwipunek i zacząć wyżynać jeszcze mocniejsze potwory. I tak w kółko. Wydawać by się mogło, że tego typu zabawa może się szybko znudzić, ale w przypadku Daemona tak nie jest. Po pierwsze, mamy tylko 30 tur do wykorzystania dziennie, przez co jednorazowo nie spędzamy nad grą dużo czasu, co powoduje niedosyt i niecierpliwe oczekiwanie na kolejną porcję tur. Po drugie: w grze istnieje ranking graczy - mamy więc ciągłą rywalizację. Możemy też przyłączyć się do jakiejś grupy (w chwili obecnej istnieją 3: Światło, Chaos oraz Inkwizycja) i walczyć z przedstawicielami innych stronnictw o prym w świecie gry. Po trzecie: w grze jest tyle różnych przedmiotów, tytułów zdobywanych za zabicie konkretnych monstrów (np. Zabójca Demonów) i innych atrakcji, że rozgrywka jest dość urozmaicona. Kiedy zaś będziemy wystarczającą potężni, możemy pokusić się o zabicie bogów rządzących światem Daemona. Wszystko potraktowane jest ponadto z lekkim przymrużeniem oka. Na przykład możemy udać się do lokacji Zielona Wzgórza gdzie atakuje nas... Ania z Zielonego Wzgórza :). Daemon to także społeczność graczy - istnieje wewnętrzne forum, na którym można pytać bardziej doświadczonych graczy o porady, a także giełda przedmiotów magicznych gdzie postacie handlują między sobą artefaktami.


MECHANIKA, WALKA
Mechanika Daemona jest niezwykle prosta. Mamy kilka statystyk, które możemy zwiększać wydając na nie punkty doświadczenia. Potem zdobywamy umiejętności, które rozwijamy tak samo jak zwykłe statystyki. Mamy też HP i MP zależne od odpowiednich statystyk. Mnie osobiście niezbyt przypadł do gustu system magii. Czary mają efekty wyłącznie informacyjne (możemy dowiedzieć się jaki ekwipunek ma inny gracz, jak silne potwory są na danym obszarze). Atakować inne postacie czarami możemy tylko i wyłącznie poprzez umiejętność Magia Bojowa. Na walki nie mamy żadnego wpływu. Po tym jak zaatakujemy / zostajemy zaatakowani wyświetla nam się przebieg walki i jej ostateczny rezultat zależny od naszych statsów. Mechanika Daemona nie ma w sobie żadnych elementów losowych. Ilość zadawanych obrażeń wyznaczają sztywne działania matematyczne. Jest to chyba największa wada gry - z czasem wszystko staje się dość przewidywalne i mogą wystąpić symptomy znudzenia.

Co tu rzec na koniec... myślę, że w Daemona warto zagrać, tym bardziej, że ze względu na ograniczoną iloś tur dziennie nie zajmuje to dużo czasu. Gierce wystawiam maksymalną notę, bo jak na kompletnie amatorski projekt ma bardzo nieliczne niedoróbki. Polecam. Adres stronki, na której można grać: http://k2.win.pl/daemon

Moja ocena: 5/5


Obrazki z gry:

Dodane: 15.06.2004, zmiany: 21.11.2013


Dodaj komentarz:

Pytanie kontrolne: kto tu rządzi?
Aby być podpisanym wlasnym nickiem, zarejestruj i zaloguj się na forum.