Forest of Doom (The) (PC) Forest of Doom (The) (PC)

Forest of Doom (The)

The Forest of Doom
Ian Livingstone The Forest of Doom
Wydania
2014( Steam)
Ogólnie
Wierne przeniesienie na ekran komputera książkowej paragrafówki - zachowały się nawet oryginalne ilustracje.
Widok
tekst i kilka obrazków
Walka
turówka
Recenzje
mg-mat
Autor: mg-mat
29.08.2020

Kiedyś w zamierzchłych czasach, gdy słowo komputer kojarzyło się głównie z Amigą i Atari, większość wolnego czasu spędzało się ze znajomymi na podwórku grając w piłkę, lub w domu przy grach planszowych itp. Jednak nawet w tamtych czasach, czasami człowiek miał ochotę spędzić czas w samotności i zagrać w grę planszową single player:). Wbrew temu co sobie teraz pomyślicie, gier tego typu było całe zatrzęsienie, począwszy od bardziej skomplikowanych opartych na kartach, poprzez mój ulubiony gatunek w który zagrywałem się namiętnie, mianowicie paragrafówki.

Czym jest paragrafówka? Jest to książka zawierająca opowieść podzieloną na paragrafy. Pozwala to czytelnikowi na pewnego rodzaju wpływ na to jaką drogą idzie do celu, dając mu wybór pod koniec każdego paragrafu. Zazwyczaj zawiera prosty system walki oparty na rzutach kością oraz prostą kartę postaci. Do rozegrania paragrafówki wystarczy kartka papieru, ołówek i jedna lub więcej kostek sześciennych.

Grę Forest of Doom przeszedłem jakieś 20 lat temu kilka razy, oczywiście w jej oryginalnej książkowej formie, tym bardziej przyjemnie jest mi zagrać w jej komputerową adaptację. W Forest of Doom przyjdzie nam się wcielić w wojownika szukającego sławy i bogactwa. Napotkawszy na swojej drodze rannego krasnoluda, wojownik postanawia spełnić ostatnie słowa umierającego i rusza do wieży czarnoksiężnika w poszukiwaniu odpowiedzi oraz... Gra nie tylko zachowała klimat oryginału, ale też upraszcza rozgrywkę wykonując za gracza wszelkie możliwe wpisy i obliczenia. Do tego dochodzi świetnie dobrana muzyka, oraz oryginalne obrazki z książki, dodatkowo pokolorowane.

Poza trybem podstawowym, zgodnym z zasadami z książką, twórcy postarali się też o dodatkowe tryby, takie jak free reading, który pozwala jak w oryginalnej wersji zajrzeć do następnego paragrafu, a następnie cofnąć się jeśli wybór nam się nie podoba, lub jest dla nas niekorzystny. Oczywiście jest to oszukiwanie, ale skoro w książce można było (nie jest to zalecane, bo psuje rozgrywkę, ale w tego typu grach jak paragrafówki, gracz był skazany na własną uczciwość:)) to i w grze jest taki tryb, co tylko można pochwalić. Drugi z dodanych trybów, to Hardcore mode utrudniający rozgrywkę nawet względem oryginału. Oba tryby to tylko dodatek poszerzający możliwości gracza i umożliwiający dobranie poziomu trudności do naszych potrzeb.

Gra zrealizowana jest bardzo poprawnie, żadnych dziwnych błędów, wszystko jest jasno i przejrzyście opisane, a zakładki w postaci karty postaci i menu pojawiają się tylko w momencie najechania na krawędź ekranu, co jest o tyle istotne, że nie przeszkadzają w czytaniu opowieści.

PODSUMOWANIE:

Zanim zagramy w grę paragrafową, trzeba wiedzieć, że tego typu gry były konstruowane tak, aby rozgrywka zajęła nam od 45 minut, do max dwóch godzin, a przy kolejnych podejściach czas rozgrywki się skraca (choćby przez fakt, że ile razy można czytać ten sam paragraf? Więc się go pomija) - słowa te kieruję do wszelkich malkontentów. Czas rozgrywki nie jest za krótki, jest w sam raz. Gra idealnie nadaje się na szybką lekturę przed snem lub sesyjkę podczas deszczowego popołudnia. Gra jest świetnie zaadaptowana do wersji komputerowej, polecam z pełnym przekonaniem. Jedyny mankament dla polskiego odbiorcy jest taki, że gra jest tylko w wersji angielskiej, a z racji tego, że rozgrywka głównie polega na czytaniu, dobra znajomość języka angielskiego jest wymagana.

Plusy:

+ Zaadaptowana do wersji komputerowej bezbłędnie
+ Muzyka dodaje klimatu
+ Dodatkowe tryby

Minusy:

- Brak wersji PL

Moja ocena:  8/10 *

* Zważywszy na fakt, że jest to dobrze zaimplementowany klasyk. Gra jest adaptacją pierwszej części cyklu, który z biegiem czasu stawał się lepszy.

5/10 (dla tych którzy klasykę mają w d...Będziecie się smażyć w piekle:))

tekst za zgodą autora przedrukowany ze steamowych recenzji: https://steamcommunity.com/id/mg_mat/recommended/270490/


Obrazki z gry:

Dodane: 06.11.2014, zmiany: 29.08.2020


Komentarze:

Angielski miałem w podstawówce. Więc nie taki znowu stary jestem:) A to była książka przysłana przez ciotkę ze stanów, o ile dobrze pamiętam to tak ok 1996 - 97 roku ją czytałem.


[mg-mat @ 30.08.2020, 01:18]

zakładam ze czytales to w oryginale po angielsku bo sporo wydanych po polsku paragrafówek czytałem/grałem i nie kojarze takiego tytułu na polskim rynku, a skoro czytales to tak dawno po angielsku znaczy sie musisz byc chyba nawet starszy ode mnie :P
sirPaul


[Gość @ 29.08.2020, 18:50]

Dodaj komentarz:

Pytanie kontrolne: kto tu rządzi?
Aby być podpisanym wlasnym nickiem, zarejestruj i zaloguj się na forum.