Tokyo Xanadu eX+
Wydania
2017( Steam)
2017( Steam)
Ogólnie
Kolejna gra z serii Xanadu, czyli pobocznej linii gier wywodzącej się z "Dragon Slayer". Wydana wcześniej na Vistę i PS4, w końcu dostępna i dla spragnionych action rpg graczy z PC.
Widok
TPP
Walka
zręcznościówka

RECENZJA

Oto kolejna gra z serii Xanadu, czyli pobocznej linii gier wywodzącej się z "Dragon Slayer". Każda odsłona Xanadu różni się od poprzednika, a ta w szczególności, więc nie wiem co jest jakimś wspólnym mianownikiem tej serii oprócz, rzecz jasna, zręcznościowego stylu walki. Za to wiem, która gra jest tu wzorcem: "Trails of Cold Steel", również pochodna gry "Dragon Slayer". Gra zwie się Ex+ i jest rozszerzoną wersją z dodanymi epizodami itp. rzeczami.

Zanim przejdę do szczegółów, zacznijmy od fabuły. Ta nie jest jakaś szczególna, rzucę tu kilka kluczowych słów: życie szkolne, portale i potwory, grupa licealistów ratuje świat. W moim odczuciu nie trzeba więcej rozwijać tematu. Jedynie to i styl rozgrywania bitew jest różny od "Trails of Cold Steel". Cała reszta została tutaj żywcem skopiowana z jakimiś tam modyfikacjami. Najmniej modyfikacji dotyczy symulatora szkoły. Praktycznie system zadań, podróży, menu, gotowania i innych aktywności (mini gierki) to kopiuj/wklej, bez kitu. Jedynie klimat jest inny, bo rzecz dzieje się w nowożytnych czasach.

Więcej zmian dotyczy mechaniki rozwoju, choć jest on również oparty na systemie kryształów. Jest to ten sam wzorzec, ale jednocześnie całkiem zmieniony. Podstawą rozwoju jest zbieranie kryształków i innych dropów podczas walk z potworami i dzięki temu rozwijanie naszych kryształów umiejętności. Każda postać ma jeden główny kryształ i kilka mniejszych. Te mniejsze mają 3 poziomy ulepszeń. Generalnie gra jest nastawiona na lekki grind, bo zdobycie wszystkich ulepszeń wymaga specjalnych dropów, a to wiąże się z kilkukrotnym przechodzeniem tych samych lochów.

Za to walka to już całkiem inna bajka. System jest zręcznościowy i oparty na atakach kilku rodzajów: zwykły, dystansowy oraz silny atak. Oprócz tego jest kilka specjalnych ataków, które wyzwalane są po napełnieniu specjalnych pasków. Prócz tego są ataki zespołowe, które rozwijamy poprzez pogłębianie przyjaźni z członkami drużyny. Zastosowano tu ciekawy system żywiołów, którego zależności oparte są kole i należy je uwzględnić podczas walk z potworami. Jest to dość istotne, bo przemierzenie każdego lochu podlega ocenie, a to razem z innymi wyborami wpływa na zakończenie gry. Same lochy są w stylu Trailsów z wyłączeniem otwartych terenów. Ze względu na zręcznościowy charakter gry, w lochach zawarto więcej elementów zręcznościowych typu ruchome platformy, przeszkadzajki oraz środowiskowych typu śliskie powierzchnie, trujące mgły, pola lawy. Same walki są oparte na schemacie likwidacji zwykłych przeciwników, mocniejszych oraz końcowego bossa, czyli identycznie jak w Trailsach. Walczymy pojedynczo mając dwóch członków drużyny w odwodach, możemy w każdej chwili zmienić postać. Każda z nich ma inną broń oraz wachlarz ciosów.

Sprawy technicznie. Graficznie to wypisz wymaluj Trailsy. Jest to ten sam silnik, styl graficzny, podobny interfejs użytkownika, podobne wszystko, nawet część pomieszczeń czy potworów jest identyczna. Nie jest to oczywiście top graficzny, ale spokojnie wystarcza na taki rodzaj gry. Co do muzyki, jest całkiem niezła, aczkolwiek ta w Trailsach była subiektywnie lepsza. Dubbing jest bez zarzutu (oczywiście niepełny, podobnie jak w...), tym razem jednak w wersji tylko japońskiej. Odnośnie filmików, tym razem chyba ktoś inny portował grę, bo nie ma żadnych problemów z wyświetlaniem. Można?

Podsumowując, ta gra to całkiem przyzwoity średniak. W mojej ocenie, zwłaszcza po niedawnym przejściu Trailsów, jest zbyt wtórna. Dla tych co nie grali nie będzie miało to znaczenia. Wolę też turowy system walki i granie pełnią drużyny. Mówiąc wprost: Trailsy są o wiele lepszą grą w każdym aspekcie. Jednak nie będę gnębił tej gry, bo inni wolą zręcznościowe systemy walki, a w tym aspekcie nie ma czego się czepiać.

Moja ocena: 4/5


Autor: 4


Obrazki z gry:
Tokyo Xanadu eX+ (PC) Tokyo Xanadu eX+ (PC) Tokyo Xanadu eX+ (PC) Tokyo Xanadu eX+ (PC) Tokyo Xanadu eX+ (PC) Tokyo Xanadu eX+ (PC) Tokyo Xanadu eX+ (PC) Tokyo Xanadu eX+ (PC) Tokyo Xanadu eX+ (PC) Tokyo Xanadu eX+ (PC)
/obrazki dostarczył Cholok/

Dodane: 09.12.2017, zmiany: 01.03.2018Dodaj komentarz:

Pytanie kontrolne: kto tu rządzi?
Aby być podpisanym wlasnym nickiem, zarejestruj i zaloguj się na forum.