Dai-2-Ji Super Robot Taisen Alpha (JAP)
Super Robot Wars Alpha 2 (JAP)
Wydania
2003()
Ogólnie
Słyszeliście kiedykolwiek o serii Super Robot Wars? Być może obiło wam się coś o uszy, jako że jedna gra na SNES została ostatnio przetłumaczona na język angielski. Mi jakoś ta seria jednak umknęła. Jakie więc było moje zdziwienie, kiedy przy okazji tej aktualizacji wstukałem w GameFaqs hasło "SRW" i wyskoczył mi spis kilkudziesięciu tytułów... Draństwo jest w Japonii naprawdę POPULARNE! Trudno się zresztą dziwić- mamy tu do czynienia z tym, co Japończycy lubią najbardziej - Wieeeelgachnymi Rrrrobotami! (tzn. i tak najbardziej lubią hentai, ale roboty są już na drugim miejscu!). Wersja na PS2 jest ma się rozumieć graficznie wypasiona - animacje ataków zapierają dech w piersiach itd. ale to w dalszym ciągu ten sam, po raz pięćdziesiąty powielany schemat :)
Widok
Izometr
Walka
Turówka

RECENZJA

"Warewa Zengar Zombolt, Akuretsu Tsurugi Nashi" - I am Zengar Zombolt, the Sword that cleaves Evil.

Są to słowa Zengar Zombolt, jednego z głównych bohaterów gry Banpresto (niezbyt znana, acz genialna firma), jednego z głównych, ponieważ jest ich aż 4. Możemy wcielić się tylko w 1 postać, oczywiście jak na RPG przystało, możemy pozmieniać imiona, grupę krwi i datę urodzin (dane te są potrzebne aby można było ustalić, jakie seishin-y (rodzaj czarów) może posiadać dana postać. Czterech głównych bohaterów to:

1. Zengar Zombolt (SangerSombolt)- [Super Robot] był "złą" postacią w Alpha Gaiden, cichy, honorowy, przysiągł zemstę na Kukuru za śmierć ukochanej Sophii (a tak właściwie Kukuru ją porwała). Jego Super Robot to Grungast Sanshiki (Type-3), włada mieczem zwanym Zankanto (Ship Slicing), a ponieważ jest taka wielka, że może pociąć statek flagowy na połowę, z czasem dostaje Dynamic General Guardian (DGG). Zengarowi nie podobała się ta nazwa, postanowił więc skrócić ją do Daizengar (Dai-jap. wielki) lub DyGenGuar, anulował również wszystkie ataki i zostawił tylko Zankanto jako broń. Jest niezwykle silny i wytrzymały, dodając Haro i będąc w drużynie ze swoim przyjacielem Elzam robi się niezwykle szybki.

2. Arad Balance - [Real Robot] postanowił obronić za wszelką cenę swoją dziewczynę Zeorę, w tym celu dał się wcielić do armii Titans, dlatego pierwsze bitwy stoczy przeciwko załodze Albions z Zeta Gundam i 0083 Stardust Memory, później zrozumiawszy swój błąd przyłącza się do Albions i Londo Bell. Jego Real Mech-a to Hyukebein Mark III (bez Gravity Cannon), później dostaje wraz ze swoją dziewczyną Zeorę Wild Falken i Wild Wuerger, razem potrafią wykonać podwójny atak zwany Twin Bird Strike.

3. Kusuha Misuha - [Super Robot] Bohaterka pierwszej części Alpha, została zmuszona do walki, ponieważ jej chłopak, Brooklyn Rockfield, lub jak wolicie "Bullet-kun" z nieznanych przyczyn dołączył się do wroga, później dowiemy się, że zrobiono mu pranie mózgu i był kontrolowany przez maskę. Kusuha na początku posiada RyuJinKi, po odzyskaniu pamięci Bullet-a. W połączeniu z KoOhKi tworzą potężnego RyuKoOh z mieczem zwanym Hazanken, Ryukooh wystąpił również w Alpha jako Super Robot.

4.Ibis - ekhm... jeszcze nie przeszedłem jej scenariuszu... przejście gry zajmuje mi do tygodnia... przy drobnym szczęściu... ale po prostu nie chciało mi się nią grać ;-)

System walki zmienił się, teraz możemy łączyć do 4 Mech-ów w 1 drużynę, do walki można zaś brać ok. 18-20 drużyn, to znaczy, że możemy zabrać AŻ 80 mech-ów ze sobą! To rekordowa ilość, choć atakuje TYLKO przywódca, inni wspierają go zaporowym ogniem (Support Attacks) lub bronią go przed atakami wroga. Są też oczywiście specjalne połączone ataki np. Twin Bird, bitwy toczą się turowo, kiedy kogoś atakujemy otwiera się nowe okno i pokazana jest animowana walka robotów, co jest naprawdę bardzo spektakularne - choćby Zankanto Ichimonjiri czy Getta Sun SHine. Rozmowy są prowadzone podobnie do tych w grach ADV czy Sim Date (czyli statyczne "gadające głowy"), oczywiście są również od czasu do czasu jakieś wybory - możemy np. zadecydować w którą stronę iść, a rozmowy bohaterów są czasami dosyć śmieszne. Bohaterów będą wspierali... inni bohaterowie z anime, między innymi Amuro Rei z Gundam CCA, Camille Bidan z Zeta GUndam, Ryuzaki Kazuya z Toshou Daimos (prawdziwa klasyka u nas w Polsce), Cyborg Gao z GaoGaiGar to są przykłady, jest ich o wiele więcej, mamy ok.150 mech-ów w całej grze, więc jest co wybierać do walki i powiem, że to czasem naprawdę trudny wybór...

Roboty i mech-y oczywiście możemy upgrade-ować, dodawać im atak, obronę czy też szybkość, możemy im wrzucić jakieś itemy, choćby Repair Kit czy Minovski Craft. Z Original Generation został przeniesiony system Pilot Custom pozwalający na dodawanie pilotom takich zdolności jak Infight (walka wręcz) lub Gunfight (walka bronią palną), czy też wreszcie SP Recovery (przywraca 10SP [Seishin Points] co kolejkę), więc mamy tu już dość dobrze wykonaną strategię z elementami rpg.

Uważam, że gra jest dobra - nie tylko dla fanów anime, ale również dla miłośników TRPG. Niestety, podobnie jak pozostałe części, również ta na 99,9% nie zostanie wydana po angielsku ani w innym języku poza japońskim. To przykre, zwłaszcza że miłośników SRW nie brak na całym świecie (no może poza Polską). Spędziłem nad grą ponad 100 godzin i mogę powiedzieć, że było warto! Ponadto - można oczywiście zapisać po skończeniu gry i zacząć od początku z taka samą ilością kasy i PP [Pilot Points] i tak gra się przedłuża, poza tym jest tu wielu sekretów do zdobycia. Grę można kupić oficjalnie tylko w Japonii lub na internetowych aukcjach, potrzebna jest dodatkowo przeróbka konsoli... Ale opłaca się - to właśnie dla tej gry ja sam przerobiłem moje PS2 i naprawdę było warto... polecam wszystkim!

Ogólna ocena: 5/5


Autor: 5


Obrazki z gry:
Hime Brain - miss. Hime Brain - miss. Daimos - animacja. Daimos - animacja. Daimos - Sepuseken zuki. Daimos - Sepuseken zuki. I jeszcze współczynniki przedbitewne. I jeszcze współczynniki przedbitewne.

Dodane: 29.12.2004, zmiany: 07.12.2013Dodaj komentarz:

Pytanie kontrolne: kto tu rządzi?
Aby być podpisanym wlasnym nickiem, zarejestruj i zaloguj się na forum.