Chaos Rings (PS Vita)

Chaos Rings

Wydania
2013()
2013()
Ogólnie
Gra jRPG wydana przez Square Enix, pierwotnie na urządzenia mobilne. Sterowanie dostosowane do Vity, przyjemna oprawa audiowizualna, stosunkowo prosta, choć wciągająca fabuła i typowe dla jRPG mechaniki. Produkcja została wydana jedynie na rynku azjatyckim, choć zawiera tłumaczenia tekstu na języki europejskie (w tym angielski).
Widok
Izometryczny
Walka
Turowa
Recenzje
Lotheneil
Autor: Lotheneil
25.09.2018

Poniższy tekst pochodzi prosto z mojego wątku backlogowego, jest to więc raczej zbiór luźnych uwag, a nie pełnoprawna recenzja. Spodziewajcie się więc braku części opisowej i jeszcze większej subiektywności niż zwykle. Zostaliście ostrzeżeni.

Dodam jeszcze, że we wpisie dotyczącym wersji na iOS zamieszczona jest znacznie bardziej obszerna recenzja autorstwa Morraka. Poza sterowaniem znaczących różnic w stosunku do niej nie zauważyłam.

Gra jRPG wydana przez Square Enix, pierwotnie na urządzenia mobilne. Kierujemy dwójką bohaterów, która tuż po zaćmieniu słońca została przeniesiona do obcego i pełnego niebezpieczeństw miejsca zwanego Arką. Jak szybko dowiadują się od istoty nazywającej siebie Agentem, będą musieli nie tylko zmierzyć się z agresywną fauną Arki, ale również z trzema innymi parami, w podobny sposób porwanymi z innych rejonów świata. Na zwycięzcę czeka wieczne życie, na przegranych - śmierć.

W trakcie rozgrywki przyjdzie nam przemierzyć pięć zróżnicowanych lokacji, otwierając skrzynki, rozwiązując zagadki logiczne i walcząc z potworami i bossami w trybie turowym. Zdobyte doświadczenie przekłada się na kolejne poziomy, które powodują automatyczny wzrost statystyk. W sklepie w głównym hubie oraz w skrzynkach znaleźć można bronie, zbroje i akcesoria, które również wpływają na statystyki postaci - większość zastosowanych mechanik jest więc typowa dla jRPG.

Cechą charakterystyczną tej produkcji jest kolekcjonowanie genów przeciwników, które pozwalają na użycie umiejętności specjalnych oraz oferują pasywne bonusy. Każdy z wrogów należy do określonego gatunku, a jego pokonanie daje szansę na odblokowanie kolejnego poziomu genu (maksymalnie 6). Każdy z bohaterów może naraz używać do trzech genów oraz jednego z dwóch ludzkich (wojownik i mag).

Mechaniką urozmaicającą walkę są natomiast ataki grupowe - na początku każdej tury bitwy możemy wybrać, czy atakujemy pojedynczo, czy w parze. Atak grupowy jest znacznie silniejszy, ale na kontrę narażone są obie postacie i naraz możemy użyć tylko jednego czaru lub zaatakować tylko jednego przeciwnika. Ataki solo są słabsze, ale można wykonać dwie odrębne akcje.

Ukończenie gry wybraną parą nie oznacza bynajmniej jej końca - aby zobaczyć prawdziwe zakończenie, należy przejść grę czterokrotnie - każdą dostępną drużyną, następnie ukończyć każdą z nich dodatkowy poziom. Wtedy dopiero przyjdzie nam walczyć z ostatecznym bossem, w starciu z którym weźmie udział cała ósemka bohaterów.

Niestety na Vitę gra jest bardzo trudno dostępna. Drogi są dwie: zakup w japońskim PS Store (co wymaga konta na ten region), lub sprowadzenie kartridża Chaos Rings 3 - Prequel Trilogy, zawierającego wszystkie cztery części serii (w tym drugim przypadku również potrzebne jest azjatyckie konto, bo pierwsze trzy części ściąga się z PSN). Mimo braku zachodniego wydania, z poziomu menu można wybrać język angielski i wszystkie teksty są przetłumaczone.


Obrazki z gry:


/Obrazki dostarczyła Lotheneil/

Dodane: 22.09.2018, zmiany: 25.09.2018


Dodaj komentarz:

Pytanie kontrolne: kto tu rządzi?
Aby być podpisanym własnym nickiem, zarejestruj i zaloguj się na forum.