Czasoprzestrzeń III (PL)
Ogólnie
Polska produkcja, część trzecia. Chyba najbardziej znana i najlepsza gra na RPGMakera w wykonaniu naszego rodaka.

RECENZJA

Na trzecią część Czasoprzestrzeni czekali chyba wszyscy, którzy grali w dwie poprzednie części, nasza rodzima produkcja gierek na rm stoi na poziomie tak niskim, że można się o niego potknąć, jedynie TiTek zdołał stworzyć sagę, która resztę rodzimej twórczości zostawiła w tyle jak ten struś pędziwiatr kojota. Trzecia i zarazem ostatnia "Czasoprzestrzeń" miała być i jest zwieńczeniem całej opowieści, jest także najbardziej dopracowaną częścią, zawiera także wiele urozmaiceń.

Fabuła ponownie przenosi nas do świata Akiego, Winiwii i pozostałych bohaterów pierwszej części, jednak trafiamy tam wiele milionów lat po pokonaniu Kardiana, gdyż uderzenie meteoru zabiło życie na planecie i teraz od jakiegoś czasu świat się odradza.
Świat, w którym dzięki zapobiegliwości wielkiego mędrca wszyscy znają historię "Starego Świata" jest spokojny, pozbawiony wojen, jednak ta sytuacja powoli zaczyna się zmieniać. Tym razem całkiem nowa drużyna staje do walki ze złem, złem, które przerasta nawet Kardiana. Tak można by przedstawić pokrótce fabułę, niestety więcej o niej pisać się nie da, gdyż byłby to spoiler. Sama fabuła zresztą jest dopracowana i bogata w zwroty akcji, nie pozwalająca się nudzić graczowi.

Graficznie gra prezentuje się bardzo ładnie, piękne miasta, pełne życia lokacje, dobrze dobrane charsety i facesety, prawie wszystko spoza rtp. Za grafikę gra ode mnie dostaje naprawdę wysoką ocenę.

Dźwięk i muza są porządnie dobrane, nie ma co się wiele rozpisywać, po prostu wszystko jest na swoim miejscu

Grywalność!
Oj tak ta gra jest naprawdę grywalna, ma w sobie wiele ciekawostek, które zaraz wymienię, najpierw dodam tylko, że koniec z monotonnym walczeniem godzinami tylko po to by nabić trochę expa, tu prawie nie trzeba specjalnie trenować drużyny, walka jest zbalansowana.

1 - Gemsa: Gemsa są nasyconymi mocą pozostałościami meteoru, to z nich biorą się wszystkie umiejętności, cóż jest to ciekawe rozwiązanie, jednak po głębszy opis zapraszam na serwis autora gry. Od siebie dodam tylko, że z walk musimy zbierać punkty gemsa, dzięki którym będziemy ulepszać świecidełka, żeby miały większą moc, możemy z nich także uczyć się czarów, nic więc nie stoi na przeszkodzie by np. cała drużyna posiadała wszystkie czary leczące.

2 - Gemsa widzenia: Ten Gemsik jest bardzo przydatny, gdy mamy go założone widzimy ukryte skarby, jakże miła niespodzianka.

3 - Szały: O tak Limit Breaks w wydaniu TiTka, gdy postać ma mało hp może bez zużycia mp wykonać bardzo silną technikę. Technik tych jest pięć dla każdej postaci i nabywają je co 10 poziomów.

4 - Walki oko w oko, znamy je choćby z "Legion Saga", jest ich pięć w całej grze i nie należą do łatwych wyzwań.

5 - Kowalstwo: tak jest - w niektórych miastach można u kowala wykonać broń lepszą niż te, które są aktualnie w sklepach, zwykle potrzeba do tego słabszej broni i kilku składników.

6 - Masa subquestów: i tu mamy bardzo miłą rzecz, chyba w każdym mieście można wykonać jakieś poboczne, często opłacalne misje, czasem będzie to znalezienie zgubionego przedmiotu, a czasem walka, jest też duży sidequest składający się z poszczególnych kilku misji, które trzeba po kolei wykonywać.

7 - Poczucie humoru, tak gra czasem aż tryska wesołością, niestety w tej grze humor odbiega dalece od mojego gustu i jest nie na miejscu w jej fabule, pod tym względem autor dużo lepiej sprawdził się w pierwszej części. Wiem jednak, że wielu ludzi kocha cp właśnie za ten humor, no cóż dla mnie skrajne jaja w czasie np. ucieczki wozem, gdy dopiero co się wymknęliśmy pogoni są nie na miejscu, tak samo jak w poważnym rzekomo Falloucie gdzie non stop szły gagi, a świat wokół przecież grozą przejmował. Jak jednak powiedziałem to kwestia gustu i nie mogę przez to zaniżać grze oceny.

Sami widzicie ile miodu kapie z tej gry, podsumowując Czasoprzestrzeń 3 jest IMHO najlepszą grą na rpg makera, jaką Polakom udało się stworzyć, ma w sobie to coś, co przyciąga przed monitor, skromnie mówiąc gdyby ją na angielski przetłumaczyć z pewnością by się podobała na takich serwisach jak Gaming World. Mi tylko zostaje podziękować TiTkowi za całą trylogię i trzymać za niego kciuki za udany kolejny projekt, który już powstaje. Na koniec powiem jeszcze, że właśnie po raz trzeci przechodzę tą grę i właśnie piszę do niej solucje, trzykrotnie to zresztą całą trylogię przeszedłem;-)

Grafika 9\10
Muzyka 9\ 10
Fabuła 8\10
Grywalność 8\10

Ocena ogólna 9\10


Autor: 5


Obrazki z gry:
Każda lokacja ładnie opisana. Część squadu naszej wesołej kompaniji. Idę na piwo. Menu wyboru postaci.

Dodane: 16.07.2006, zmiany: 21.11.2013Dodaj komentarz:

Pytanie kontrolne: kto tu rządzi?
Aby być podpisanym wlasnym nickiem, zarejestruj i zaloguj się na forum.