Eternal Eden
Wydania
2009()
Ogólnie
Płatna gierka stworzona w RPG Makerze, co ciekawe, sprzedaja się znakomicie, autorzy twierdzą, że już kilka tysięcy dolców dochodu im przyniosła. Żeby było ciekawiej - fabuła podprowadzona z samego początku Biblii :).

RECENZJA

Jakiś czas temu pojawił się nowa grupa tworząca gry RPG, Blossomsoft. Nie przyglądałem się temu tak z bliska, bo to "młode" i na razie się rozwija, szkoda po prostu czasu. Ich produkt -Eternal Eden- projekt wykonany za pomocą RPG Makera (VX), otrzymuje jednak obecnie w prasie wysokie noty, aż za wysokie... Rozumiem jakby grę ocenili jakiś Pan Kowalski i Brzęczyszczykiewicz, jednak ocenę równą 9 wystawił serwis taki jak IGN (!). Wielki szok, że IGN się zainteresował jakimś produktem spod skrzydeł RPG Makera, a na dodatek wystawił 9! No to super gierka w takim wypadku musi być, pomyślałem. Zobaczmy zatem co nam Blossomsoft zaoferował.

Wymieniony w tytule Eden to nic innego jak raj, na dodatek wieczny. Ktoś się czegoś innego spodziewał może? Spokojna kraina, w której wszyscy żyją w zgodzie i przyjaźni. Nie ma miejsca na wojny, kłótnie czy jakieś nieporozumienia. Ludzie mają wszystko, co im jest tylko do szczęścia potrzebne: wieczne (młode) życie, brak jakichkolwiek chorób, zmartwień o pożywienie, ubranie. W Edenie, (aby był całkowity porządek) władzę trzyma królowa. Nie jest wybredna, tylko na każde swoje urodziny prosi o ciasto. Wszystko jest po prostu pięknie, gitara, gra i buczy. Wszystko przygotowane na tacy przez Ojca, którego nikt nigdy nie widział, ale wszyscy pamiętają, że stworzył cały świat, ich krainę, że to On ofiarował ludziom jedzenie, ubrania, oraz wieżę mądrości, w której rosły różnego rodzaju owoce. Ludzie mogli jeść wszystkie owoce, oprócz tych, które są na samej górze wieży, tak zwanych owoców mądrości. Po tym jednym zdaniu chyba możecie sobie już wyobrazić co się mogło stać. Jak dla mnie, fabuła jest żywcem wzięta z "najlepszej sprzedającej się książki" na świecie: Biblii. Tutaj jest dowód, że grę można zrobić naprawdę z wszystkiego, trzeba mieć jedynie umiejętności.

Muzyka, jak i dźwięki, w większości to własne zbiory, ale znajdą się tutaj także zapożyczone z podstawowych zbiorów programu (rpg makera vx). Jak zwykle, muzyka ujdzie w tłumie - bardzo dobrze jest dobrana do danych sytuacji i nic nie można jej zarzucić. Niepokojąca jest natomiast strona graficzna. Niby ładnie wygląda, ok, zgadza się, ale brakuje tutaj ważnego elementu jakim jest wspólny styl całej gry. Wyobraźmy sobie sytuację: gramy w FF6, chodzimy po mapkach , rozmawiamy z NPC, a tutaj wychodzi nam postać z FF2, która dołącza do drużyny. Oczywiście w tym nic nie ma złego, zatem weźmy pod uwagę że gramy w gierkę na SNESa, a tutaj wychodzi nam postać (max 3 kolory, 2 klatki animacji) z gry na NESa i jak to wygląda? Chyba nie bardzo do siebie pasują, prawda? Tak jest i w Eternal Eden. Zastosowali własny styl, i to się chwali, ale dlaczego nagle podchodzi do nas postać z wersji xp i dołącza się do nas? Przecież to nie pasuje! Dalej: przeciwnicy podczas walki są różni. Raz podstawowe zasoby programu z wersji vx, raz z wersji xp, raz z 2003, czy jakieś inne zbiory. Mapping staranie wykonany, chociaż w większości zostały wykorzystane podstawowe elementy. Nie są złe, ale od oceny 9 troszeczkę moim zdaniem należy wymagać, prawda? (((_^)

Czy zatem w grze zostały użyte jakieś specjalne supernowe, odlotowe skrypty ruby? Chcielibyście nie? Zapomnijcie. Jedyny skrypt jaki udało mi się tam zauważyć, to leciutko zmienione główne menu - dodali jedynie grafikę paseczków HP, exp itp., które są widoczne też podczas walki oczywiście. Kolejny skrypt ruby to walka side view (ala FFV). Widać przeciwników, jak i bohaterów. Podczas ataku nasi podbiegają do przeciwników, atakują widoczną bronią. No tak, bardzo ładny skrypcik. Coś jeszcze? Nie... wszystko inne to znane komendy poleceń zdarzeń, z programu. Czy można coś innego dobrego powiedzieć o grze?

No to może pochwalę tutorial, którzy nam przygotowali autorzy gry. Przygotowuje bardzo dobrze do gry (wyjaśniając jej zasady, to co nas czeka, co mamy robić). System walki, mimo iż prosty, to przyjemny, zawarto w nim wiele mini gierek. Ze strony fabularnej można być tutaj zadowolonym. Dialogi przedstawione na wysokim poziomie, cała historia jest przepięknie przedstawiona, ale czy to nam wystarcza, aby wystawić 9 na 10? Niestety moim zdaniem nie bardzo, gdyż cała reszta w jakiś sposób kuleje.

Może małe podsumowanie:
Eternal Eden, jest dobrą grą. Gra się przyjemnie, grafika jest w miarę dobra (tak wiem, wymagający jestem), dźwięk ok., a muzyczka przyjemna. Nie przyjemne może być dla użytkowników, fakt, że gra jest tylko w języku angielski, co więcej - płatna(!). Wyobraźcie sobie, że 20$ za pełną wersję (19.99$ dokładniej). Czyli na nasze jakoś 60 złociszek. Cóż więcej mogę napisać odnośnie tej gry? Średni PC - 1600zł, Monitor 17' - 700zł, gierka Eternal Eden (demo) - bezcenne. A za pełną zapłacisz kartą master card.

Moja ocena 3/5


Autor: 3


Obrazki z gry:
RPG Makerowe klasyczne widoczki. Wnętrza też klasyczne. Wgląd w drużynę. I walka!

Dodane: 27.09.2009, zmiany: 21.11.2013Dodaj komentarz:

Pytanie kontrolne: kto tu rządzi?
Aby być podpisanym wlasnym nickiem, zarejestruj i zaloguj się na forum.