Knights of Pen & Paper: +1 Edition |
|
Wydania |
2013() |
Ogólnie
|
"Papierowy" RPG przeniesiony w wirtualny świat ze wszystkimi jego zaletami i wadami.
|
Widok
|
izometr
|
Walka
|
turówka
|
Recenzje |
Najprawdopodobniej wielu ze starszych graczy oprócz komputerowego crpg próbowało sił również w papierowym rpg. Siedzi wtedy przy stole kilku graczy w obecności Mistrza Gry, który jest narratorem przygód i zajmuje się obliczeniami konsekwencji decyzji graczy czyli przeliczeniem mechaniki testowej szansy trafienia, obliczenia obrażeń i innych testów, którymi zwykle w grach zajmuje się komputer. Grą o takim właśnie pomyśle przeniesienia na grunt komputerowego crpg zwykłego papierowego rpg jest Knights of Pen and Paper +1 Deluxe Edition, którą dostajemy dzięki Behold Studios oraz Paradox Interactive.
Od razu po uruchomieniu widzimy stół z Mistrzem Gry, mapą i kośćmi oraz 5 siedzeń dla członków naszej drużyny. Nie od razu możemy używać wszystkich siedzeń, pozostałe możemy odblokować później. Podobnie możemy też zmieniać i odblokowywać za złoto zdobyte podczas gry w specjalnym menu większość elementów wystroju stołu i akcesoriów na nim mających różny wpływ na rozgrywkę.
Tworzymy gracza wybierając jego klasę oraz archetyp, który odpowiada za imię, ksywkę lub rasę postaci. Jeśli chodzi o klasę, możemy wybrać spośród następujących: Paladin, Warrior, Rogue, Mage, Druid, Cleric, Barbarian, Bard, Hunter, Knight, Shaman, Necromancer. Jednak nie wszystkie klasy są dostępne od początku gry, niektóre trzeba odblokować w trakcie rozgrywki. Klasa wpływa ona na zdolności i czary dostępne dla gracza, natomiast archetyp postaci ma wpływ na jedną cechę specjalną postaci. Jest ona pasywna, czyli działa cały czas. Każda postać posiada sześć współczynników: ATK, Health, Magic, Threat, Initiative, Critical. Większość wiadomo za co odpowiada, więc nie trzeba tłumaczyć. Threat natomiast to coś dla tanków z mmorpg – nakłania wrogów do atakowania właśnie tej postaci. Oczywiście wraz ze zdobywanym doświadczeniem zwiększamy te współczynniki. Zwiększamy je za walki i questy zlecone przez Mistrza Gry oraz NPC spotkanych podczas wędrówki. Stopień trudności zwykłych walk możemy zwiększać wybierając z iloma przeciwnikami chcemy jednocześnie walczyć (challenge accepted). Im więcej wrogów w potyczce tym więcej punktów doświadczenia. Walki z bossami są zazwyczaj już ustalone co do szczegółów (rodzaju i ilości przeciwników) i nie możemy nic modyfikować.
Podczas gry przez większość czasu widzimy właśnie stół z naszymi bohaterami oraz MG wprowadzającego nas opisami w sytuację i pytającego co wtedy robimy. Za stołem z naszymi graczami zmienia się wtedy tło akcji. Fabuła zaczyna się ucieczką z więzienia. Wędrujemy po pewnej krainie z dość rozbudowaną mapką, którą opanował zły czarnoksiężnik, walczymy ze złem i ratujemy z opresji mieszkańców np: eskortując ich do najbliższej wioski lub miasta, czy przynosząc im rzeczy, które wypadają z niektórych typów potworów.
Każda postać ma 6 slotów ekwipunku, które może na siebie założyć, w tym dwa, których nie może zdjąć - broń i zbroja. Można je tylko ulepszyć u kowala, który musi w tym celu awansować na wyższy poziom. W tym celu dajemy mu Grindstone. Możemy go kupić w sklepach lub znaleźć klikając na różne elementy odwiedzanej lokacji. Pozostałe 4 możemy dowolnie wybierać spośród różnych amuletów, butów itp. Możemy dzięki temu decydować czy zwiększyć w ten sposób punkty życia, magii a może jakieś inne statystyki (coś w rodzaju +1 do wyników rzutów kostką itp.). Przedmioty w sklepach możemy odblokować i kupić dopiero po osiągnięciu wymaganego poziomu postaci. W dalszych etapach gry możemy nawet używać napojów znacznie podwyższających punkty doświadczenia. Plecak na pozostałe przedmioty znalezione podczas gry jest widoczny przez wszystkie postacie. Jest on trochę jednak trochę zbyt mały, to trochę minus, akurat plecak mógłby być większy.
Dopisek + 1 Deluxe Edition w tytule oznacza, że oryginalną grę powstałą na platformy mobilne wzbogacono o nowe elementy w wersji na PC (nowe postacie, przedmioty, potwory i nie tylko). Sama gra zawiera sporo akcentów humorystycznych i zapożyczeń rozmaitych konwencji z innych filmów, książek oraz gier fantasy i sf. Możemy dla przykładu spotkać postać nazywającą się Mill Burray czy Nabe Gewell (oczywiście zamieniono pierwsze litery imion i nazwisk). Moim zdaniem gra się w to całkiem przyjemnie i myślę, że miłośnicy papierowych rpg znajdą tu coś dla siebie i z uśmiechem spojrzą na tę produkcję. Po skończeniu gry można dla odmiany stworzyć kolejną drużynę śmiałków z odblokowanych w czasie gry nowych klas i zacząć rozgrywkę od początku używając nowych zdolności i nowych czarów.
Moja ocena: 4/5
Obrazki z gry:
Dodane: 21.11.2013, zmiany: 18.07.2014