NLeseul wydał kompletne angielskie tłumaczenie gry Dragon Slayer: The Legend of Heroes na japoński komputer PC-98. Łatkę można pobrać z RHDN lub strony autora.
Nieśmiertelna Baśń
Lubicie gry karciane? A co powiecie na miks gry karcianej, rogalika i RPG? Jeśli brzmi wam to ciekawie, to firma 1C niedawno wypuściła we wczesnym dostępie grę o tytule: Deathless. Tales of old Rus, która świetnie pasuje do tego miksa. Więcej oczywiście w recenzji, a za kluczyk dziękujemy portalowi terminals.io.
Lato zazwyczaj jest okresem, w którym nasza aktywność recenzencka spada, ale pomimo tego ciepłego okresu, mamy dla was jeszcze dwie recenzje, które warto przeczytać. Jedną z nich, jest całkiem udany powrót do przeszłości w postaci DeusEx (wersja Revision), a druga gra, to niezbyt lubiany przeze mnie gatunek clickerów: Clicker Arena. Sądząc po recenzji Księdza, jemu też niezbyt gra podeszła, więc może moja niechęć nie wynika tylko z uprzedzenia. Tak czy inaczej, przekonajcie się sami czytając recenzję.
PS. Oby upały nie wróciły, bo niezbyt dobrze je znoszę (chociaż znam osobę, która powiedziałaby, że 30 stopni, to chłodek:))
Ancient Roman
SnowyAria, EsperKnight i Cargodin wydali pełne angielskie tłumaczenie Ancient Roman legendarnie złej gry na pierwsze Playstation. Jeśli z jakiegoś powodu chcecie w ten tytuł zagrać po angielsku, łatkę możecie pobrać z Githuba autorów.
Horyzont Zdarzeń
Już niedługo dalszy ciąg moich zmagań z projektem 0451 RPG. Obecnie trzeba było nadrobić zaległości recenzenckie i ograć tytuł, który kilka tygodni temu miał aktualizację do wersji Directors Cut. Mowa tutaj o grze Dark Envoy od polskiego studia Event Horizon. Czy warto zainteresować się tym tytułem? Myślę, że ocenicie sami po przeczytaniu recenzji, a jak chcecie coś z innej beczki, to możecie poczytać recenzję Księdza Malkaviana o Borderlandsach w klimatach fantasy, czyli Tiny Tina's Wonderlands. Za kluczyk do recenzji „ciemnego wysłannika” serdecznie dziękujemy portalowi Terminals.io.
Madou Monogatari 3
Yuvi i SnowyAria wydali pełne angielskie tłumaczenie gry Madou Monogatari 3 na japoński komputer PC-98. Tłumaczenie można pobrać z RHDN.
Oby jeszcze więcej dobrych tekstów...
...o jeszcze lepszych grach, przez kolejne lata dało się poczytać na stronie. Dzisiaj mijają 23 lata, odkąd wtedy jeszcze młody JRK pomyślał, że stworzenie strony internetowej, to dobry pomysł. Ciekawe, czy dzisiaj, kiedy zaległości w dodawaniu nowości na stronkę, piętrzą mu się niczym stosy ksiąg w zapomnianej bibliotece roztargnionego czarodzieja, nadal tak myśli. Wtedy były inne czasy, a dodanie miesięcznie 10 tytułów, to pewnie był szczyt możliwości. Dzisiaj, gdy na samym tylko Steam potrafi dziennie wyjść kilka tytułów pasujących profilem do strony, to już inna para kaloszy. Bądźmy więc wyrozumiali i cieszmy się z tego, co mamy:) Z okazji rocznicy zapraszam do przeczytania recenzji jednego z najbardziej wyczekiwanych RPG tego roku, który jednocześnie stał się najbardziej kontrowersyjny. Panie i panowie, przed wami recenzja Dragon's Dogma 2!
Projekt 0451 RPG ( Immersive Sim)
W tym roku postanowiłem rozpocząć dawno planowany projekt, który obejmuje ogranie wszystkich (albo prawie wszystkich) gier, które przynajmniej w 60% pasują do profilu 0451 RPG (Immersive Sim). Oczywiście większość tych gier, są to gry, które już przynajmniej raz przeszedłem w przeszłości, ale i tak znalazłem sporo ciekawych tytułów, których nigdy nie ogrywałem. Aby zrozumieć czym jest ten gatunek gier, to pozwólcie, że przytoczę taką oto definicję, która wyszczególnia 5 podstawowych cech tego gatunku:
Immersive sim (immersive simulation) to gatunek gier wideo, który stawia duży nacisk na głęboką immersję, interaktywność i symulację środowiska, w którym gracz ma dużą swobodę w podejmowaniu decyzji i rozwiązywaniu problemów. Główne cechy gier z tego gatunku obejmują:
1. Swoboda działania: Gracze mogą podejść do celów gry na wiele różnych sposobów, korzystając z różnorodnych środków i metod. Decyzje gracza mają realny wpływ na świat gry i jej rozwój.
2. Interaktywne środowisko: Światy w grach immersive sim są zazwyczaj bardzo szczegółowe i interaktywne. Gracze mogą wchodzić w interakcje z otoczeniem i wykorzystywać różnorodne obiekty do osiągania swoich celów.
3. Symulacja systemów: Gry te często symulują różne systemy i mechanizmy, które oddziałują na siebie w sposób dynamiczny. Na przykład, w grze może występować zaawansowana fizyka, systemy sztucznej inteligencji czy symulacja pogody.
4. Wielowątkowa narracja: Fabularne wybory i działania gracza mogą prowadzić do różnych zakończeń i ścieżek fabularnych, co zwiększa replayability gry.
5. Perspektywa pierwszoosobowa: Choć nie jest to regułą, wiele gier z tego gatunku jest realizowanych z perspektywy pierwszej osoby, co dodatkowo zwiększa immersję.
Dodatkowym czynnikiem, jest easter egg, który polega na zamieszczaniu kodu 0451 lub 451 w grach z tego gatunku (stąd określenie 0451 RPG). Oczywiście kod ten wymagany nie jest, ale z racji na swoje pochodzenie, od pewnego czasu stało się tradycją zamieszczać go w tego typu grach.
Aby gra spełniała wymogi gatunku, to musi uzyskać minimum 60% w tych 5 punktach. Przyjąłem zasadę, że za każdy punkt gra może otrzymać maksymalnie 20 %, za wyjątkiem perspektywy FPP, za którą otrzymuje tylko 10%. Ostatnie 10% zostawiam jako własne, indywidualne odczucia, a jeśli gra zawiera też kod 0451 lub 451, to jeszcze dodatkowo otrzymuje plusa.
Poniżej lista gier ogranych już w ramach projektu. Lista gier do ogrania w kolejnym newsie. Ogrywać będę w kolejności w jakiej zrobię listę ( Gry, które ograłem już w przeszłości, będę odpowiednio oznaczał wpisując które to już podejście w nawiasie). Oczywiście gry ograne w ramach projektu otrzymują ocenę zgodności z gatunkiem, a poszczególne punkty zawarte będą w podsumowaniu recenzji. Na sam koniec projektu ułożę gry w kolejności od najbardziej zgodnych z gatunkiem, do tych, które są na pograniczu zgodności.
Gry już ograne (Od października 2023):
1. Arx Fatalis - Ocena zgodności: 87%. Więcej w Recenzji
2. Alien Isolation - Ocena zgodności: 82%+. Recenzja wkrótce.
3. System Shock (2023) - Ocena zgodności: 93%+. Więcej w Recenzji
4. Dread Delusion - Ocena zgodności: 60%. Więcej w Recenzji
5. Dark Messiah of Might & Magic - Ocena Zgodności: 80%. Recenzja wkrótce.
Obecnie w ramach projektu zaczynam ogrywać grę:
Wybrałem tę produkcję, jako następną z racji, że zremasterowana wersja miała premierę raptem kilka dni temu.
Lista wszystkich gier do ogrania już wkrótce. Dajcie znać w komentarzach, jakie wy znacie gry z tego gatunku.
Pozdrawiam serdecznie !
MG-MAT
Dziwny jest ten świat...
Nasz świat, też jest dziwny, ale w tym wypadku chodzi mi o grę Dread Delusion, która poziomem dziwności świata przedstawionego przekroczyła pewne granice. Gra wydaje się początkowo tak dziwna, że aż trudno się rozegrać, a dobrze to zrobić, bo potem jest całkiem ciekawie. Gra miała premierę 14.05, więc jest całkiem świeża, po więcej zapraszam do recenzji, a jak wolicie klasyki, to możecie sięgnąć po niedawno opublikowaną recenzję Arx Fatalis. Na koniec pozostaje mi podziękować teamowi z Terminal.io za przydzielenie klucza, co pozwoliło mi zagłębić się w to „straszne złudzenie".
Golden Bonds
Brand Newman wydał kompletne angielskie tłumaczenie gry Golden Bonds (jap. Ougon no Kizuna), niszowego action rpga na Nintendo Wii. Łatkę można pobrać na RHDN.
Ładne lato tej wiosny!
Dowaliło słoneczko, oj dowaliło! Wiecie że mieliśmy najwyżej odnotowaną temperaturę w marcu na przestrzeni pomiarów? Nie wiem jak Wy, ale ja to się jednak lekko obawiam lipca i sierpnia. Swoją drogą, to gdzie się podziali denialiści klimatyczni, którzy mówili, że zmian nie ma, bo w lutym przez tydzień były mrozy? A teraz jakoś nic, mamy lato niecały tydzień po astronomicznej wiośnie i nie ma tematu? Gorzej jak pogoda się utrzyma i czekają nas susze. Bo tak w sumie średnio płacić za warzywa cenę gry AAAA (ile się tam teraz daje tych A, bo się pogubiłem?). A skoro przy tak wielkoformatowych tytułach jesteśmy, to ode mnie jakiś czas temu wpadła jedna recenzja takiego czyli Like A Dragon: Infinite Wealth, i dałem też coś mniejszego niedługo po czyli Clash: Artifacts of Chaos. Przyjemnej lektury!