Gorky 17
Odium (USA)
Wydania
1999()
1999()
Ogólnie
1999, pierwsza polska produkcja około- rpg-owa. Na zgniłym Zachodzie wydana pod tytułem Odium. Nie zrobiła oszałamiającej kariery, ale gra się w to bardzo fajnie.
Pełna wersja (1CD) Komputer Świat gry 1/2001.
Widok
Izometr.
Walka
Turówka.

RECENZJA

Wiem, wiem, gra nie jest "czystym" RPG -po części to przygodówka, po części strategia turowa. Mimo to jest bardzo fajna i aż się wierzyć nie chce, że to rodzima produkcja. Tylko tak dalej! Gra ukazała się na krążku Komputer Świat Gry 1/2001. I jest to pierwsza niemal-RPG stworzona przez polskich twórców.

Plusy:
Mnóstwo animacji, fajne walki, wymagający przeciwnicy, mnóstwo czytanych dialogów.

Minusy:
Kilka razy mi się bez powodu zwiesiło, skończyłem to zaledwie w dwa dni i to z przerwą na świętowanie przełomu tysiącleci na krakowskim Rynku.

Widok (7/10):
Izometr, kamera raz zbliża, raz się oddala od postaci. Grafika jest bardzo dobra, plansze, po których się poruszamy są narysowane z dużą dokładnością i starannością. Mnie najbardziej wzruszył wrak trabancika.

Fabuła:
Oddział komandosów NATO zostaje wysłany do pewnego miasta w Polsce, by odnaleźć inny, zaginiony oddział. Na miejscu atakują ich mutanty -rozpoczyna się walka o przeżycie.

Walka (7/10):
Turówka, wszystkie walki zostały z góry zaplanowane, czasem możemy jedynie wybrać ich kolejność. Walki to część strategiczna gry -trzeba się czasem nieźle nakombinować, by je przetrwać. Plansza pola walki podzielona jest na pola, różne rodzaje broni zachowują się inaczej (np. strzelają po skosie lub podpalają), przeciwnicy też dysponują różnorakimi zdolnościami (zamrażają, strzelają, ogłuszają).

Statystyki (6/10):
Zaledwie kilka współczynników, ale postacie rozwijają się, zdobywają punkty doświadczenia i awansują na kolejne poziomy (to ta część RPG). Zmienia się też poziom zaawansowania w znajomości broni. Postacie są od początku gotowe, nazwane i zawsze te same. Za to do podstawowego składu drużyny (3) w trakcie gry dołączą jeszcze kolejne postacie (5 bohaterów).

Ekwipunek (6/10):
Jedna kamizelka i jedna broń (ale szczęśliwie można podczas walki wielokrotnie ją zmieniać). Rodzajów broni jest kilkadziesiąt, ale za to tylko 3 kamizelek. Ale i tak jest sympatycznie (nie piszę, że "fajnie", bo raz, że nadużywam tego wyrazu, a dwa Office będzie mi to wytykał jako błąd).


Autor: 3


Obrazki z gry:
Gorky 17 (PC) To była nasza ostatnia bitwa (no chyba że wypuszczą Gorky 18). W jakim innym rpg można się natnąc na trabancika? :) Kurde, mam nadzieję, że się nie kompromituję i to rzeczywiście jest trabant... Porządna, rpg-owa dawka współczynników.<img src="inw.jpg" width="454" height="283">

Dodane: 30.05.2002, zmiany: 07.12.2013


Komentarze:

Jak na tamten rok na PC nie było zbyt wielu takich gier. No i dodali ja w miarę szybko jako bonus do czasopisma więc dużo osób w nią zagrało. (Podobnie fenomen jak z Septerra Core)


[nerka99 @ 13.07.2018, 20:18]

Nie rozumiem fenomenu tej gry. Cholernie drewniana, interfejs tragiczny, mechanika słaba, walki to porażka...Klimat niezły, ale....

Iselor


[Gość @ 12.07.2018, 21:21]


Dodaj komentarz:

Pytanie kontrolne: kto tu rządzi?
Aby być podpisanym wlasnym nickiem, zarejestruj i zaloguj się na forum.