Chaos Strikes Back (Amiga)

Chaos Strikes Back

Dungeon Master Expansion Set #1
Wydania
1991()
Ogólnie
Po ogromnym sukcesie Dungeon Mastera programiści FTL nie kazali na siebie długo czekać. Przystąpili szybko do pracy i wydali kontynuację. Jak się wydaje, zbyt szybko. Chaos nie osiągnał oczekiwanego sukcesu, nawet nie wydano oficjalnej konwersji na PC (ta która jest to dzieło fanów).
Widok
FPP
Walka
czas rzeczywisty
Recenzje
Cholok
Autor: Cholok
13.04.2006

Mówiono kiedyś na Chaosa, że to Dungeon Master 2. Ale jednak wkońcu wydano "prawdziwą" dwójkę. W takim razie czym jest Chaos Strikes Back? Ano niczym więcej jak Expansion Packiem. Nie będę powtarzał rzeczy, które napisałem w recenzji Dungeon Mastera dostępnej na tej stronce, streszczę tylko co pojawiło się nowego.

Tym razem krótkie interko wprowadza nas w fabułę gry. Czyżby znowu należało uratować świat i zniszczyć Chaos? Prawie że:-). Lord Chaos ukrył w lochach cztery części korbumu, magicznego kruszcu, za pomocą którego może oddzielić się od Lorda Greya (ten stanowi połączenie Porządku i Chaosu). I to jest nasze zadanie: odnaleźć i zniszczyć kruszce rzucając je do otchłani.

Oprawa graficzna i dźwiękowa gry nie zmieniła się. Dorzucono kilka nowych potworków, parę nowych czarów, w tym kilka do użycia razem z magiczną mapą. Ta mapa to nie jest automapa w dosłownym znaczeniu tego słowa, ale fragment podziemi wokół drużyny. Ale i tak to niezwykle przydatna rzecz. Wspomniane czary zaznaczają na tej mapce położenie przedmiotów, wrogów oraz przechodnich ścian. Z innych nowości - nasi bohaterowie są już na zaawansowanych poziomach. A smoków jako przeciwników to są już całe gromady.

Teraz zła wiadomość. Zagadki są trudniejsze. Zaczynamy na zerowym poziomie, nad nami i pod nami są po cztery poziomy lochów. Z tego zerowego poziomu niewidzialne teleporty przerzucają drużynę w górę lub w dół nie wiadomo kiedy i jak. Był to dla mnie najbardziej wnerwiający fragment, zwłaszcza jeśli ktoś chciał rysować mapki. Ale dzięki temu gra stała się w jakiś sposób nieliniowa. Mamy do wyboru cztery drogi wg profesji. Każda prowadzi do jednego kawałka korbumu. Możemy je przechodzić w dowolnej kolejności.

Do gierki został dołączony tzw. Utility Disk. Zawiera on edytor postaci i hints book. Hints book jest naprawdę pożyteczny. Podpowiada na podstawie naszego stanu gry. Uruchomienie gry jest trochę skomplikowane. Najpierw uruchamiamy grę i wchodzimy do Prison, gdzie kreujemy drużynę. Nagrywamy stan i wgrywamy utility. Tam możemy pokombinować z portretami. Nagrywamy stan wciskając Make New Adventure i znowu uruchamiamy chaosa, tym razem z opcją resume. To tyle. Na koniec dodam, że amigowa wersja posiada outerko, a atarowska nie :)

Moja ocena: 3/5


Obrazki z gry:

Dodane: 18.04.2006, zmiany: 21.11.2013


Dodaj komentarz:

Pytanie kontrolne: kto tu rządzi?