Pokemon Red Version

Pokemon: Rote Edition (D)
Pokemon: Edicion Roja (SP)
Pokemon: Version Rouge (F)
Pokemon: Versione Rossa (I)
Pocket Monsters Akai (JAP)
Wydania
1996()
1998()
200?()
Ogólnie
1998, (data ostatnio wydanej wersjI- pierwsza powstała w 1995), pierwsza część Pokemonów na GBC. Gra została wydana w 4 kolorach- blue, red, yellow i green, z których tylko ten ostatni nie doczekał się angielskiej wersji. Gry te różnią się od siebie tylko kilkoma szczegółami- w każdej z nich występuje kilka pokemonów, których nie ma w pozostałych. Cały bajer polega zaś na tym, że aby "złapać je wszystkie", musimy mieć wszystkie 4 gry. Z marketingowego punktu widzenia było to genialne posunięcie autorów, z punktu widzenia zdesperowanego gracza- zwykłe zdzierstwo :)
Ah prawda- czemu Pokemony znalazły się na stronie o rpg? Ponieważ uznałem, że motyw ich trenowania i wzrastania w siłę (zdobywanie leveli) to wystarczający argument. OK? :)
Polska wersja językowa- patch v.1.1
Widok
Izometr, mały ludzik.
Walka
Nasza postać walczy przy pomocy Pokemonów- w systemie fazowym. Pokemonów są setki, ale w walce uczestniczą pojedynczo, jak jeden padnie, może go zastąpić kolejny.
Recenzje
Slave
Autor: Slave
04.08.2002

Pokemon Red - najstarsza ze wszystkich znanych wersji tej gry. Powstała blisko 7 lat, bo w roku 1995 kiedy to na rynku pojawił się GameBoy Pocket. To ona zapoczątkowała lawinę gier z tej serii.

Na początku do wyboru mamy trzy Pokemony: roślinny - Bulbasaur, ognisty - Charmander i wodny - Squirtle. Tuż po wybraniu jednego z nich możemy nadać mu imię i wyruszyć w drogę. A spotkamy na niej wiele stworków, które można oczywiście łapać. Cóż z tego jednak, skoro i tak by mieć je wszystkie, trzeba posiadać wszystkie wersje lub kolegę, z którym możemy się wymienić. No super... Wersja ta nie różni się zbytnio od Blue czy Yellow (ta ostatnia ma jedynie poprawki graficzne i dostęp do większej ilości stworów)... Ogólniej rzecz biorąc, jest ona bardziej podobna do wersji niebieskiej, która wyszła nieco wcześniej niż żółta... I nic więcej... Tyle samo krain do zwiedzenia, tyle samo Gym Leaderów i tylko kilka Pokemonów różni się ze sobą występowaniem... Ale, ale... Tej grze naprawdę należy się szacunek, jakoż że jest babcią Crystal/ Gold/ Silver... Gdyby nie powstała Red, nie mielibyśmy okazji obserwować nowych rodzajów stworków, itd.

Grafika nie jest rewelacyjne, ale nie zapominajmy, że jest to GameBoy Pocket. Koślawe stwory i tak wyglądają nieźle jak na jego możliwości. Animacja jest rewelacyjna. Szkoda tylko, że możemy poruszać się jedynie w prawo, lewo, górę i dół. Żadnych ruchów skośnych... Miodu, jak zwykle, jest dużo. Autorzy Pokemonów przyzwyczaili nas do tego. Nie ma się czego obawiać.
Jeśli więc jesteście fanami stworków i uwielbiacie zbierać starocie, ta gra powinna Wam się spodobać. Na dzisiejsze czasy jest to jednak średniak i nic więcej. Moim skromnym zdaniem lepiej poczekać do, mniej więcej, marca przyszłego roku i kupić sobie Pokemon Advance, które i tak nie zapowiadają się rewelacyjnie, ale miodu będzie zapewne sporo.

Ocena ogólna: 7/10


Obrazki z gry:

Dodane: 11.08.2002, zmiany: 21.11.2013


Dodaj komentarz:

Pytanie kontrolne: kto tu rządzi?