Black Ops (Komórki (inne)) Black Ops (Komórki (inne))

Black Ops

Wydania
2005()
Ogólnie
Połączenie strategii turowej i rpg (całe cztery współczynniki, ale cały czas się rozwijają!) osadzone w realiach zbliżonych do kultowego Syndicate.
Widok
izometr
Walka
turówka
Recenzje
Nerka99
Autor: Nerka99
10.06.2006

Ostatnimi czasy dopadła mnie szczególna mania testowania wszelkiego rodzaju tzw. "komórczaków", miło mi się ogląda postępy producentów w tej dziedzinie, bo i coraz przyjemniejsze tytuły którymi jesteśmy raczeni są wydawane na nasze komórki. Tak więc przy jakiejś okazji ściągnąłem na swój telefon grę reklamowaną jako połączenie strategii turowej z domieszką rpg, ucieszyło mnie to gdyż miło wspominam swoje kontakty z grami tego typu na innych platformach. Czy warto wydać trochę grosza i zakupić ten tytulik przekonacie się w dalszej części recenzji.

Fabuła:
Cóż, nie mogłbym sam się wypowiedzieć w tej kwestii gdyż gra nie raczy nas żadnym intrem… co jest zresztą zrozumiałe (oszczędność miejsca, w końcu każdy kilobajt się liczy :D), ale zapoznałem się ze stroną producenta i mogę przedstawić wam zarys fabularny:
Jest rok pański 2088, bezwzględne konsorcjum MegaTech Powers tworzy własną armię, która ma za zadanie eliminować wszystkich którzy staną firmie na drodze do panowania nad światem (J'u konkurencja ci rośnie uważaj :P). Jedynie pewna zepchnięta do podziemia organizacja Liberix ma odwagę przeciwstawić się tyranii, wysyła ona do boju swoje 4 cyborgi które mają pokrzyżować niecne plany MegaTech'u.
Musze przyznać że czuć tu mocne powiązania z nadal kultowym w pewnych kręgach Syndicate.

Rozgrywka:
Gra jest w głównej mierze turówką, ale nie zabrakło tu kilku drobnych elementów rpg'a dzięki czemu gra załapała się na stronę, do tego rynek komórczaków jest głównie nastawiony na wszelkiej maści zręcznościówki, więc każda gra nosząca znamiona rpg'a jest warta odnotowania.
W grze dowodzimy czwórką cyborgów, całość akcji odbywa się w systemie turowym, każdy z naszych cyborgów ma odpowiednią ilość punktów akcji które może przeznaczyć na dane działanie tj. ruch, strzał, użycie przedmiotu itp. Gra nie byłaby odnotowana, gdyby nie fakt że przed każdą akcją możemy za zdobyte pieniądze dokupić ulepszenia każdemu z naszych żołnierzy, mamy do dyspozycji 4 współczynniki: Optics- odpowiedzialny za celność naszej postaci, Torque- siła i celność granatów oraz udźwig, Actuators- odpowiedzialny za refleks naszej postaci i szybkość ruchu; Composits- odpowiada za wytrzymałość naszego żołnierza.
I tak dzięki odpowiedniej modyfikacji tych współczynników możemy wyszkolić każdego z naszych cyborgów do odpowiedniej funkcji np. snajpera, szturmowca, czy też swego rodzaju żywą tarczę, która będzie sunęła na przodzie drużyny i "przyjmowała wszystko na klatę". Do tego wszystkiego mamy oczywiście sklep w którym możemy dokupić odpowiednie wyposażenie dla naszych żołnierzy. Może te 4 współczynniki to niewiele, ale jak już wspomniałem rynek komórczaków nie jest zbyt nasycony rpgami więc warto odnotować wszystko co zawiera w sobie choć drobinę; a do tego połączenie turówki i rpga jest powszechnie znane i lubiane: serie Farland Story, Fire Emblem i cała masa innych tytułów może o tym świadczyć.

Grafika/Muzyka:
No cóż wiadomo jak jest: im większy masz wyświetlacz tym lepiej, mój akurat jest standardowej wielkości (czytaj: mały jak cholera:P) więc musiałem odrobinkę wytężać wzrok w zbyt jasnych pomieszczeniach, ale ogólnie grafika jest taka jak trzeba, wszystko jest czytelne nawet na tak małym ekraniku jak mój. Zresztą sami się przekonacie na screenach które J'ey zapewnie skosi z sieci bo ja niestety niestety w tym przypadku nie miałem możliwości zrobienia własnych. Co do muzyki to uświadczyć ją można jedynie podczas odpraw, w trakcie rozgrywki właściwej nie uświadczyłem żadnych dźwięków, choć niewykluczone, że w innych modelach telefonów ona występuje, wiadomo jak jest w zależności od modelu gra ma różną wielkość.

Podsumowując:
Nie będę ukrywał, że grało mi się bardzo przyjemnie, gra momentami może przysporzyć nam pare problemów z przejściem danego poziomu i bardzo dobrze, bo niektóre komórczaki są wręcz banalne. Innymi słowy gra pozostanie na dłużej w pamięci mojej komórki (niezbyt pojemnej). Jeśli kogoś zainteresowałem, to obecnie gdy piszę te słowa sms'a za zakładkę wap do pobrania gry można już kupić za 6zł - wystarczy poszukać w odpowiednich serwisach. Moja ocena to mocne 4, gdyż mimo wszystko gra to nie rpg, a ja nie chcę się narażać ortodoxom :D

Moja ocena: 4/5


Obrazki z gry:

Dodane: 11.06.2006, zmiany: 21.11.2013


Dodaj komentarz:

Pytanie kontrolne: kto tu rządzi?
Aby być podpisanym wlasnym nickiem, zarejestruj i zaloguj się na forum.