Browser Quest

Wydania
2012()
Ogólnie
MMORPG a raczej demo technologiczne, stworzone by zaprezentować możliwości HTML5.
Widok
izometr
Walka
czas rzeczywisty
Recenzje
Enialis
Autor: Enialis
01.06.2013

Miałem ogromny problem z napisaniem tej recenzji. BrowserQuest jest bowiem niezwykle frapującym tytułem z punktu widzenia recenzenta. Grę można przejść w około kwadrans nawet niespiesznej zabawy, grafika jest na poziomie produkcji z SNES-a, mechanika jest prostacka, fabuła zerowa, zaś elementów MMO ma już więcej dowolne Call of Duty. Brzmi jak najgorsza gra w historii strony, prawda? No właśnie.

Podstawowym problemem jest to iż BQ to właściwie prezentacja w formie gry. Prezentacja możliwości HTML5. Pokazanie, że korzystając z HTML5 można tworzyć gry w niczym nie ustępujące tym robionym we Flashu, działające ponadto (w przeciwieństwie do tego ostatniego) na dowolnym urządzeniu korzystającym z najnowszych wersji popularnych przeglądarek internetowych. Jako taka prezentacja sprawdza się świetnie, jednak jakby nie było jesteśmy na stronie o grach a nie o technologii stojącej za nimi, dlatego, skoro JRK już umieścił ten tytuł w tabelkach, powinienem opisać i ocenić grę.

Rozgrywka polega na poruszaniu się dowolnie po dość małym świecie, zabijaniu potworów, zbieraniu lepszego uzbrojenia i zaliczaniu achievementów. Żadnej z tych rzeczy nie ma tu za wiele, zaś walka może być emocjonująca chyba tylko dla kogoś kto ekscytuje się już samym siedzeniem przed komputerem/smart fonem. Można zagadać do paru enpeców, którzy dadzą nam dobre rady lub pożartują sobie z różnych motywów z popkultury. Można też znaleźć parę Easter Eggów nawiązujących do innych gier, głównie tych klasycznych. Muzyka jest przyjemna dla ucha i to w zasadzie tyle można o niej powiedzieć. Aspekt MMO polega na możliwości rozmawiania z innymi graczami oraz wspólnego bicia potworów i podbierania sobie nawzajem łupów. Nie wiem co można więcej napisać o tej produkcji i wątpię czy warto, bo przeczytanie tego tekstu będzie niewiele szybsze od przejścia jej osobiście.

Pojawia się zatem problem z oceną. Gra jest nawet miła, jednak jak mam ją ocenić na tle innych, już pełnowartościowych produkcji? Ocenić jej poziom jako demonstracji? Wybieram zatem liczbę 0, gdyż BrowserQuest jest przypadkiem gry niepasującej do skali. Zachęcam każdego do zagrania, ale ze świadomością czym naprawdę jest ta produkcja.

Moja ocena: 0/5


Obrazki z gry:

Dodane: 21.11.2013, zmiany: 21.11.2013


Dodaj komentarz:

Pytanie kontrolne: kto tu rządzi?