Dransik

Wydania
2002()
2022( Steam)
Ogólnie
Prawdawny MMORPG, który jakimś cuden dożył do naszych czasów, a nawet załapał się na Steama.
Widok
izometr
Walka
czas rzeczywisty
Recenzje
Raf
Autor: Raf
02.11.2002

Recenzja powstała na podstawie wersji beta, którą można ściągnąć ze strony producenta i wytestować za darmo.

Dransik należy do ostatnio modnych gier MMORPG. Na pierwszy rzut ok. gra przypomina Ultimę Online, pod względem grafiki i jak i stylu gry, ale może zacznijmy od początku. Dla Waszej, a może i mojej, recenzje tej gry przedstawię w postaci zwięzłych podpunktów.

Grafika: 3/5
Tak jak wspomniałem przypomina ona UO, cała akcja jest przedstawiona w postaci rzutu izometrycznego, nie jest ona zbyt szczegółowa i powiem nawet, że jest dość toporna. Co prawda po paru godzinach gry można się do niej przyzwyczaić i wtedy nie kuje już tak w oko. Podsumowując nie jest ona genialna i raczej nie ma szans konkurować z obecnymi hitami pokroju Dark Age of Camelot, bądź nadchodzącego Asheron's Call 2.

Sterowanie: 2/5
I znowu jest bardzo podobne do UO, czyli prawym wciśniętym klawiszem myszki wskazujemy gdzie postać ma się udać (jest również możliwość sterowania klawiaturą - które wcale nie jest łatwiejsze) i tu pierwsza poważna wada, sterowanie jest straszliwie nieprecyzyjne, ciężko jest trafić w drzwi, bądź wąskie przejście. Natomiast pozostałe czynności wykonujemy lewym klawiszem myszki, a więc standartowo.

Kreacja i rozwój bohatera:
Mamy do dyspozycji trzy rasy: ludzi, ciemne elfy oraz orki. Dla każdej z tych ras możemy wybrać kobietę lub mężczyznę. Następnie wybieramy "klasę" dla naszego bohatera (bądź bohaterki) i tu pierwsza niespodzianka, gdyż oprócz standardowego wojownika możemy zostać kowalem bądź farmerem. Następnie rozdzielamy punkty pomiędzy cechami, takimi jak: siła, zręczność, inteligencja i kondycja, a więc też raczej standartowo. Do tego dochodzi zespół cech charakterystycznych dla danej postaci, np.: kowal ma cechy takie jak: wydobycie rudy, zdolność do jej przetopu itp. Wraz z rozwojem nasz bohater zyskuje punkty, które możemy rozdzielić pomiędzy cztery podstawowe cechy, o których wspominałem już wcześniej. Natomiast specjalne zdolności bohatera rozwijają się automatycznie w zależności od tego jak często wykonujemy daną czynność.

Sama rozgrywka 4/5:

Tu muszę się wyrazić pozytywnie o Dransiku, gdyż rozgrywka jest dużą zaletą tej gry- oprócz standardowej walki, różne postacie mogą wykonywać konkretne dla siebie dobra, nadające się do późniejszej sprzedaży, jak żywność czy oręż do walki. Miasta są raczej zatłoczonym obszarem gry, dlatego też zawsze możemy spotkać ludzi chętnych do pogawędki.

Podsumowując: gra całkiem niezła i potrafi wciągnąć na długie godziny, przy czym należy się przyzwyczaić do niezbyt dobrej jakości grafiki.

Końcowa ocena (oparta na grze jeszcze za czasów darmowej Bety) 3/5


Obrazki z gry:

Dodane: 05.11.2002, zmiany: 28.07.2023


Dodaj komentarz:

Pytanie kontrolne: kto tu rządzi?