God of War (PC)

God of War

Wydania
2022( Steam)
2022( Steam)
2022( Steam)
2022( Steam)
2022( Steam)
2022( Steam)
2022( Steam)
2022( Steam)
2022( Steam)
2022( Steam)
2022( Steam)
2022( Steam)
2022( Steam)
Ogólnie
Reboot serii, stanowiący jednocześnie przejście w świat mitologii nordyckiej, w widok zza pleców, a także w RPGowy styl rozgrywki.
Widok
TPP znad ramienia
Walka
Czas rzeczywisty
Recenzje
Tulio
Autor: Tulio
28.11.2022
Chłopcze, chłopcze, chłopcze...
 
Produkcja, za którą stało Santa Monica Studio, zadebiutowała 14 stycznia 2022 roku na PC, ale wcześniej - 20 kwietnia 2018 - wydano ją też na PS4. Zaznaczam, że nie grałem w poprzednie odsłony z tej serii, lecz obejrzałem filmy na ich temat.
 
FABUŁA
Akcja rebootu serii dzieje się po wydarzeniach z trylogii wpisaną w wydarzenia mitologii greckiej, gdzie nasz tytułowy Bóg Wojny postanowił odejść od swojej przeszłości i rozpocząć nowe życie ze swoją rodziną. Kratosowi towarzyszy w trakcie gry jego syn, Atreus, szkolony przez ojca na wojownika, by spełnić ostatnią wolę jego zmarłej matki. W późniejszym czasie rozgrywki obaj działają wspólnie, by osiągnąć swój cel, walcząc z hordami krwiożerczych potworów (w tym smoków)... lecz na drodze staje im nieśmiertelny bóg.
 
ROZGRYWKA
Gra zawiera elementy slasherowe oraz RPG - rozwijamy swoją postać poprzez zdobywanie doświadczenia za zabijanie różnych przeciwników, a także pozyskiwanie run, które umieścić można w broni, czyniąc ją bardziej śmiercionośną. W grze dysponujemy toporem o nazwie Lewiatan (nie mylić z polskim sklepem spożywczym) i dysponujemy z trzema atakami: mocnym, szybkim oraz z wyskoku. W świecie gry zdobywamy runy, które pozwalają je ulepszyć, a które dzielą się na wspierające atak, odnowienie oraz ogłuszenie. Dodatkowo znajdujemy też srebro pozwalające zarówno ulepszyć, jak i tworzyć wyposażenie. Możemy również poczuć pewien progres naszej postaci, jeśli dostosujemy jej sprzęt i zdolności do naszych potrzeb.
 
Niestety tutaj pojawia pewien mankament - drzewko umiejętności. Po odblokowywaniu wszystkiego niektóre runy stają się bezużyteczne. Natomiast całe zdobyte doświadczenie moze zostać przeniesione do Nowej Gry+. Eksplorację mogę porównać do tej w serii Tomb Raider, gdzie podczas odkrywania nowych miejscówek nie czujemy żadnego znużenia - przeciwnie - mamy satysfakcję, bo gra nagradza zwiedzanie. Lokacje są wykonane fenomenalnie - każdy obszar chce się odwiedzić, żeby zobaczyć, co ciekawego umieścili tam twórcy. Szybka podróż jest moim zdaniem zrobiona dobrze, chociaż odblokowuje się wraz z rozwojem fabuły.
 
Poziom trudności,  jest według mnie odpowiednio zbalansowany pod każdym możliwym względem. Możemy wybrać spośród aż czterech - od najłatwiejszego do najtrudniejszego, tylko dla hardkorowców.
 
Praca kamery nadaje pewnej filmowości całej grze. Nie ma tu żadnych cięć i to pierwsza gra, w której spotkałem się z takim patentem.

DUBBING
Uważam, że polska wersja językowa jest świetna. Artur Dziurman grający Kratosa wypadł bardzo dobrze i choć moje pierwsze wrażenia były mieszane, to przez całą grę nie czułem w ogóle potrzeby zmieniać dubbingu na angielski. Podkreślę tylko rolę innego aktora - Grzegorza Pawlaka, który grał Mimira.

MUZYKA
Muzyka została skomponowana przez Beara McCreary’ego, który skomponował naprawdę świetne utwory muzyczne do tej gry, jak chciażby:
- God of War,
- Memories of Mother,
- The Dragon,
- Ashes.
Kiedy skończy się już tę znakomitą produkcję, można się naprawdę wzruszyć, słysząc ponownie te utwory.

OPTYMALIZACJA
Gra działa na moim sprzęcie bardzo dobrze na domyślnych ustawieniach w stałych 60 FPS. Na wyższych klatkaż spadł do 30 FPS z pewnymi ścinkami. Grałem na GTX 1660 oraz AMD Ryzen 5 2600.

PODSUMOWANIE
Moim zdaniem jest to najlepsza gra 2022 roku, w jaką przyszło mi zagrać. Rewelacyjna fabuła, znakomite lokacje, świetnie poprowadzone rozmowy ojca z synem, dobrze zaprojektowana szybka podróż, niezła mechanika oraz przede wszystkim muzyka stanowiąca miód moich uszu - to atuty God of Wara.

Ocena końcowa: 9/10
 
>>>Recenzja została też opublikowana na stronie Kuratora Steam "Świat Recenzji".

Dodane: 17.01.2022, zmiany: 28.11.2022


Komentarze:

To teraz czekamy na następną recenzję!


[mg-mat @ 11.12.2022, 12:25]

Dodaj komentarz:

Pytanie kontrolne: kto tu rządzi?
Aby być podpisanym wlasnym nickiem, zarejestruj i zaloguj się na forum.