Inscryption (PC)

Inscryption

Wydania
2021( Steam)
2021( Steam)
2021( Steam)
2021( Steam)
2021( Steam)
2021( Steam)
2021( Steam)
2021( Steam)
2021( Steam)
2021( Steam)
Ogólnie
Karcianka z elementami RPG
Widok
FPP
Walka
System karciany ( Unikalny)
Recenzje
mg-mat
Autor: mg-mat
02.12.2021

Wyobraźcie sobie grę w którą gracie od tyłu, a macie wrażenie jakbyście grali od przodu, a dodatkowo po jakimś czasie okazuje się, że nie tylko gracie od tyłu, ale nawet z boku. Ja wiem, że trudno to sobie wyobrazić i zanim zagrałem w tę produkcję, sam miałbym problem ze zrozumieniem tych słów. To jednak nie wszystko, gra potrafi trolować nas tak mocno, że na kilku etapach można pomyśleć, że doszliśmy już do końca, a tymczasem nie być jeszcze nawet w połowie. Ta gra to wybitne dzieło trolowania gracza w smaczny i wysublimowany sposób. Wciąga jak czarna dziura i nie puszcza, zanim nie zrozumiemy co jest za horyzontem zdarzeń.

Na pieR97wszy rzut oka mamy do czynienia z prostą grą karcianą, ale okazuje się, że poza graniem w karty z tajemniczym mistrzem gry, coś jest na rzeczy. Dość szyBko możemy poruszać się po ciemnej chacie i odkrywać jej tajemnice, co pozwoL-i poczynić postęPy fabularne. Klimat maKaBrycznej karcianki w połączeniu z escape roomem, oraz dziwne gadające karty. Już samo to sprawia, że czujemy się dziwnie, a to dopiero początek. Bardzo deLikatny początek, który ma za zadanie uśpić naszą czujność X-XD. To co się dzieje potem mogę określić tylko jako "mózg rozwalony". KiEdy już myślałem, że widziałem wszystKo, a gra zBliża się ku końcowi...STOP Q Warto coś w tym miejscu powiedzieć. Jeśli ktoś ma rozegrane 3-5 godzin w tej grze i twierdzi, że ją przeszedł, to wiedzcie, że kłamie. Jeśli ma przegrane 8-9 godzin i twierdzi, że ją skończył, to też kłamie jak z nut. Aby ukończyć grę potrzeba minimum 11-14 godzin, a i to nie oznacza, że ktoś przeszedł całą, ale już można to rozpatrzeć.:D Szczególnie widać to po osiągnięciach, gdzie co pewien rozdział skokowo spada ilość procent. Oznacza to tylko tyle, że część graczy udało się grze skutecznie strolować:) Samo wrażenie "ukończenia gry" to i tak jest mały pikuś w porównaniu do tego co dzieje się potem. Trudno napisać coś konkretnego bez spoilerowania, więc powiem tylko tyle, że zdecydowanie warto brnąć do samego końca.

Gra pomimo, że nie jest łatwa, nie jest też specjalnie trudna. Poziom rozgrywki oraz zagadek określił bym jako łatwy do średniego, a większość graczy poradzi sobie bez poradnika( jeśli tylko gra nie stroluje ich zbyt mocno na wczesnym etapie:)). Grę można określić jako karciankę przebijającą czwartą ścianę z elementami escape roomu, ale określenie to i tak nie oddaje w pełni tego, czego można się po tej grze spodziewać. Gra potrafi przebijać czwartą ścianę jak mało która i nie jest to delikatne pukanie, a zwyczajnie wjazd czołgiem na chatę. Jestem naprawdę pod wielkim wrażeniem pomysłowości twórcy, zwłaszcza, że pikselartowa grafika, oraz lekko komiczny wydźwięk niektórych postaci, mógłby wytrącać z klimatu, gdyby nie to, że tutaj wszystko do siebie świetnie pasuje. Zarówno muzyka jak i grafika robią dobra robotę, chociaż jest pewien etap moim zdaniem za ciemny, ale że nie kombinowałem z ustawieniami, to może da się go poprawić. Zresztą nie ma to większego znaczenia...To nieistotne w perspektywie absolutnego geniuszu tej gry...

PODSUMOWANIE:

Gra jest prawdziwym arcydziełem i według mojej opinii zasługuje na najwyższą notę. Dla mnie osobiście jest ona zaskoczeniem 2021 roku, a kiedy zacząłem w nią grać, to przestałem dopiero jak ją ukończyłem. Teraz pozostało mi już tylko wbić 100% osiągnięć i rozkoszować się wspomnieniami. Jako minus można uznać tylko fakt, że drugie podejście do gry, nie będzie już tak dobre jak pierwsze ukończenie z oczywistych powodów...aż żałuję, że nie mogę zapomnieć fabuły i przeżyć tego jeszcze raz...

PLUSY:
+ Świetny piksel art
+ Olbrzymia ilość smaczków i nawiązań do innych gier/produkcji
+ Przebija czwartą ścianę z siłą wodospadu
+ Ciekawa mechanika prostej karcianki
+ Trzyma w napięciu do końca

MINUSY:
- Nie da się zapomnieć fabuły i zagrać jeszcze raz
- Jeden ciemniejszy etap


OCENA:
10/10


BONUS:
Pisząc tę recenzję, też postanowiłem przebić czwartą ścianę z czytelnikiem i ukryłem w tekście kod na całkiem fajną grę, jeśli więc ktoś odgadnie kod do gry, to proszę o info w komentarzu. Jeśli natomiast odgadniesz kod, a będzie on już wykorzystany, to i tak podaj w komentarzu rozwiązanie, a podeślę ci inny kod w ramach pocieszenia. - KONKURS ZAKOŃCZONY - Kod nadal jest w tekście, więc z ciekawości możesz sprawdzić, czy podołasz tej prostej zagadce, a będziesz to wiedział, jeśli wyskoczy ci informacja, że kod został już wykorzystany. :) Nagrody pocieszenia też już zostały rozdane.


Zapraszam do obserwacji naszego kuratora: ŚWIAT RECENZJI

Obrazki z gry:

Dodane: 02.12.2021, zmiany: 02.12.2021


Dodaj komentarz:

Pytanie kontrolne: kto tu rządzi?