Qmai World (PL) (PC)

Qmai World (PL)

Wydania
2007( Nieoficjalnie)
Ogólnie
Pierwsza część polskiej trylogii. Skandalicznie krótki czas gry - bo zaledwie 2 godzinki, ale Gokufan starał się być dla tytułu łaskawy... Darmowy RPGMaker.
Widok
izometr
Walka
turówka
Recenzje
Gokufan
Autor: Gokufan
02.07.2012

Qmai World to gra autorstwa Gaido, wydana w 2007 roku, w dobrze znanym już RPG Makerze 2003. Jest to pierwsza część trylogii Qmai World - trzeba przyznać że rzadko się u nas zdarzało, by twórca dotrzymał do trzeciej części.

Fabuła jest dosyć ciekawa, często tajemnicza i niejasna - zgodnie z przepowiednią użycie Kryształowego Miecza rozpocznie ciąg wydarzeń, który doprowadzi do zniszczenia świata - o ile nie poświęci się wybrana osoba. Jak już możemy się łatwo domyśleć, ów miecz zostaje użyty. Głównym bohaterem jest Votard, który po drodze napotyka kolejnych kompanów którzy do niego się przyłączą. Pomiędzy kolejnymi etapami gry pojawiają się sceny, które budują napięcie i mogą zaciekawić gracza.

Graficznie jest niezła mieszanka - każdy element jest praktycznie z innej parafii, jednak nie jest to bardzo odstraszające. Co prawda napotkamy czasem brzydsze grafiki, które mogą razić oko, ale nie jest to aż tak często spotykane. Muzyka to typowe MIDI, trudno mi to szczerze mówiąc oceniać, utwory nie wyróżniają się niczym szczególnym spośród innych gier stworzonych na RPG Makera.

Dosyć ciekawe są walki, bardzo często przeciwnicy zmieniają formy, a wraz z tym swoje statystyki i ataki. W dodatku pomiędzy turami często pojawiają się dialogi, co nie jest zbyt czesto spotykane w polskich RPGMakerowych produkcjach. Wydaje mi się, że to ciekawe urozmaicenie. Co do poziomu trudności - kilka razy wyskoczył mi Game Over, ale to bardziej z powodu mojego lenistwa i wybrania trybu auto walki. Muszę przyznać, że walki są dość dobrze skalibrowane, choć nie są jakimś wielkim wyzwaniem.

Niestety, gra jest trochę liniowa. Mamy co prawda czasem możliwość dojścia do celu drogą A, lub B. Jednak wszystko sprowadza się do głównej fabuły, nie mamy zbyt wielu możliwości wyboru.

Tutaj największa wada gry - to zdecydowanie długość, a właściwie krótkość. Pierwszy epizod możemy ukończyć w zaledwie 1,5-2 godziny. Czy nie lepiej było stworzyć jedną długą grę, zamiast całej trylogii? Jednak myślę, że warto dać jej szansę, gdyż druga i trzecia część są lepsze. W dodatku ten epizod kończy się cliffhangerem, co może jeszcze bardziej zachęcić do zagrania. Przyznam że w pewnym momencie gra mnie wciągnęła, grało się naprawdę miło, jednak troszkę zawiodło mnie to, że tak szybko się kończy.

Generalnie polskie RPGi stworzone w tym programie możemy podzielić na dobre i słabe. Wydaje mi się, że ten tytuł znajduje się gdzieś pomiędzy. Daję mu trójkę i myślę że warto zagrać. Zwłaszcza że na polskiej scenie RPG Maker powstaje ostatnio coraz mniej takich klasycznych RPGów, na rzecz zręcznościówek, gier logicznych itp.

Moja ocena: 3/5


Obrazki z gry:


/obrazki dostarczył Gokufan/

Dodane: 02.07.2012, zmiany: 05.04.2021


Dodaj komentarz:

Pytanie kontrolne: kto tu rządzi?
Aby być podpisanym własnym nickiem, zarejestruj i zaloguj się na forum.