Shining Wisdom

Wydania
1995()
1995()
Ogólnie
Action-rpg ze znanej serii, według powszechnej opinii graczy, najgorsza część tejże serii :) Swoją ideą i poniekąd grafiką, gdyż gra nie wykorzystuje mocy Saturna i w całości wykonana jest w 2D przypomina najbardziej Shining Soul na Gameboy Advance. Podobnie jak tam mamy pojedynczego bohatera tłukącego hordy wrogów (walki w czasie rzeczywstym, zręcznościówka), choć wersja Saturnowa ma jakby mniej współczynników (a co tam, nie ma co owijać w bawełnę- ze współczynnikami jest tu naprawdę, naprawdę krucho!). Nie uświadczymy też żadnych czytanych przez lektorów kwestii, jedynie wstawki filmowe (animowane oczywiście) świadczą o tym, że gra wydana jest na 32- bitową konsolę.
Widok
izometr
Walka
czas rzeczywisty
Recenzje
Drvader
Autor: Drvader
06.12.2007
Możecie mi wierzyć lub nie, ale Zelda jest najprawdopodobniej najważniejszą grą jaką kiedykolwiek wydano. Kiedy to panowie z Nintendo wydali pierwszy tytuł z tej serii [jeżeli się nie mylę w 1986] pewnie nie zdawali sobie sprawy ile ta gra narobi szumu i jak wpłynie na historię gatunku. Dziś nie da się ukryć, że każdy system musi mieć swoją wersję Zeldy, lub grę podobną do niej na tyle żeby posiadacze danej platformy nie myśleli zbyt zawzięcie nad możliwością kupienia produktu konkurencji spod znaku czerwono-zielonych hydraulików. Shining Whisdom jest właśnie tego typu odpowiedzią Segi na potrzeby graczy spragnionych Zeldy.

O czym jest sama gra? Otóż wcielamy się w postać młodego, niedoświadczonego rycerza, który z racji urodzenia [jego ojciec dokonał kiedyś wielu chwalebnych czynów] piastuje stanowisko strażnika księżniczki lecz popadł w poważne kompleksy, gdyż po zamku krąży opinia, że swe stanowisko zawdzięcza pochodzeniu a nie umiejętnościom. Oczywiście nikt czytający tą recenzję nie zdziwi się, gdy napiszę teraz że owa księżniczka, której cnoty czy innych tam walorów musieliśmy strzec zostanie uprowadzona, a my jak przystało na bohatera ActionRPG ruszamy by ją oswobodzić i niejako przy okazji uratować świat [że nie wspomnę o tym, że udowodnimy syćkim jak mocno się mylili nie doceniając naszego ludzika].

Jak widać fabuła nie jest specjalnie wyszukana ale posiada kilka ciekawych patentów - między innymi ciekawe dialogi i fakt że ci główni źli aż tak źli do końca nie są... [tak prawdę mówiąc scenariusz bardziej skupia się na tych złych właśnie... a przynajmniej odniosłem takie wrażenie].

Graficznie jest biednie... o ile sama gra nie wygląda aż tak tragicznie [muszę docenić pracę grafików choć osobiście wolę ręcznie rysowane sprity niż te przerederowane], to przerywniki to już czysta groza... jak długo gram na Saturnie to jeszcze nigdy nie widziałem tak obleśnych filmików [powiem tylko że "postacie" w nich wyglądają jak maskotka przemysłu oponiarskiego - Michelin - widać prześliczne arty w instrukcji kłamały ;(]. Lokację są na szczęście wykonane starannie i kolorowo [bardzo ciekawe są niektóre zagadki w przyzwoicie zaprojektowanych dungeonach], co natomiast przeszkadza, to mizerna animacja naszego ludka [i te kolizje... kolizje jego mać] jak i przeciwników [których nawiasem mówić mało straszliwie].

Muzyka w grze ogólnie nie przeszkadza, ale z trackami jest podobnie jak z przeciwnikami - nie jest ich za dużo... co na dłuższą metę może niektóre jednostki zmęczyć :).

Co do samej mechaniki gry to jest ciekawie - system czarowania to kombinacja czarów i przedmiotów, co bardzo przypadło mi gustu, a i w praktyce było skuteczne i logiczne a reszta... reszta to już Zelda, uproszczony ekwipunek, większy lv to dodatkowe serduszko oznaczające HP [tu zamiast serduszek ślicznie animowane kule z płomykiem, który przygasa jak za mocno obrywamy] no i znany schemat szukania kluczyka do komnaty bossa...

Gra jest ewidentnie przeciętna +... nie ratuje jej nawet Shinning w tytule [nawet jeżeli należy do rodziny gier spod tej marki to jest zdecydowanie najsłabsza z miotu]. Czy zatem warto w Shinning Whisdom zagrać ? Zdecydowanie... tak - mimo pewnych braków jest przyjemnym, mało wymagającym tytułem idealnym do odchamienia się lub odpoczęcia od ambitniejszych tytułów.

Moja ocena: 6,5/10

Obrazki z gry:

Dodane: 04.05.2003, zmiany: 21.11.2013


Dodaj komentarz:

Pytanie kontrolne: kto tu rządzi?
Aby być podpisanym własnym nickiem, zarejestruj i zaloguj się na forum.