Treasure of The Rudras

Rudra no Hihou (JAP)
Treasure of The Rudras [Rudra No Hihou]
Wydania
1996()
2006()
Ogólnie
1996, wydawało się, że gra ta nigdy nie doczeka się angielskiego tłumaczenia, ze względu na skomplikowany system magii oparty na sylabach. Ale jak się okazało, dla chcącego nie ma rzeczy niemożliwych i już dziś można zagrać w ten doskonały tytuł z pełną świadomością swoich czynów (oczywiście, o ile ktoś zna język angielski ;)
Widok
Izometr
Walka
Turówka

RECENZJA

Na tą grę trafiłem zupełnie przypadkowo. Dostałem ją, wraz z kilkoma innymi pozycjami od kolegi, który ściąga mi różne rzeczy z netu. Po kilku chwilach zastanawiałem się, jak taka gra mogła zostać przeze mnie wcześniej pominięta!?

Dawno temu, kiedy na ziemi panował chaos. Niebiosa postanowiły to zmienić. Powstało życie. Bogowie stworzyli nowe rasy: mądrych Danan, panujące nad wodą Syreny, dumne i aroganckie Gady, silne Giganty oraz Ludzi. Jednak Rudra postanowił, że każda z ras będzie panowała na ziemi przez 4000 lat. Rasa ludzka przejęła panowanie nad planetą prawie 4000 lat temu i nadchodzi czas jej upadku.

Na początku gry dostajemy do wyboru jeden z trzech scenariuszy. Każdy z nich ma innych głównych bohaterów, a p przejściu wszystkich trzech dostajemy możliwość zagrania w czwartym - ostatnim scenariuszu. Bardzo to przypomina grę Live-a-livE. Tutaj jednak zostało to zrobione o wiele ciekawiej. W każdym scenariuszu mamy głównego bohatera oraz 3 kompanów. W ostatnim rozdziale dochodzi jeszcze jeden główny bohater i razem z innymi tworzy drużynę. Mamy wiec razem 13 postaci, którymi można grać! Bardzo ciekawą rzeczą jest to, że drogi głównych bohaterów od czasu do czasu się przecinają, co daje nam możliwość oglądania danej sytuacji z kilku różnych perspektyw!

Graficznie gra prezentuje się naprawdę ładnie. Każda postać ma swoją animację podczas walki, a efekty czarów mogą czasami zapierać dech w piersiach! Miasta są czasami kolorowe i wesołe, a czasami ponure i smutne. Wygląd postaci przypomina ten znany z innych produkcji Square i naprawdę nie ma się do czego w nim przyczepić (a zwłaszcza jeżeli chodzi o wygląd niektórych bossów!).

Jeżeli chodzi o dźwięk i muzykę to zawiodłem się jedynie trochę dźwiękami wydawanymi podczas walki. Występuje praktycznie tylko jeden dla trafienia KAŻDĄ bronią (nieważne czy jest to miecz, kusza, czy pistolet). Muzyka natomiast przypadła mi do gustu. Zmieniała się w zależności od typu lokacji i od sytuacji i idealnie do niej pasowała.

Szczególną uwagę należy tu zwrócić na system czarów (tutaj nazwanych mantra). W tej grze sam tworzysz czary! Wystarczy, że wpiszesz odpowiednie litery i już masz czar! Można więc spisywać podczas walki z przeciwnikiem z jakich mantr korzysta i potem zapisać je przy pomocy opcji Enscribe. Od czasu do czasu natkniemy się też na skrzynki, na dnie których będzie można znaleźć niedokończoną mantrę (jeden lub więcej znaków będzie zastąpiony znakiem zapytania). Wystarczy wpisać w brakujące miejsce odpowiedni znak i mamy nowy czar! Niestety, kosztem nowego systemu czarów nasi bohaterowie nie dostali żadnych indywidualnych umiejętności, którymi jednak dysponują przeciwnicy.

Podsumowując. Gra ta wciąga, każda postać posiada swoją historię i charakter, wprowadzono innowacyjny system czarów. Pozycja ta może śmiało konkurować z pozycjami takimi jak Final Fantasy 6, Chrono Cros, a mimo to mało osób o niej słyszało. Spowodowane to było zapewne dość późnym pojawieniem się dobrego tłumaczenia, ale teraz, kiedy to już nastąpiło BARDZO GORĄCO POLECAM tą pozycję wszystkim fanom jRPG-ów!! Square po raz kolejny wykonało kawał porządnej roboty. Moja ocena to +9/10


Obrazki z gry:

Dodane: 25.08.2003, zmiany: 21.11.2013


Dodaj komentarz:

Pytanie kontrolne: kto tu rządzi?
Aby być podpisanym wlasnym nickiem, zarejestruj i zaloguj się na forum.