Ćwierć wieku temu hen daleko na Wschodzie

news_imgs/2019_07_15/tit3.320x320.png

Ksiądz najwyraźniej wybrał wariant 'opierdzielam się na urlopie', więc cały ciężar odpowiedzialności za utrzymanie stronki spada na mnie. Szczęśliwie, Cholok nie uznaje urlopów i systematycznie (choć zdecydowanie zbyt rzadko jak na mój gust) dostarcza nam ciekawostek do poczytania. Trochę mnie tym razem zaskoczył, bo zwykle gustuje w nowościach wydawniczych, a tymczasem dziś ma dla nas recenzję gry sprzed niemal ćwierćwiecza. I to w wersji konsolowej: Wizardry: Bane of The Cosmic Forge (SNES) (JAP). Grał oczywiście na emulatorze i bawił się wersją prawie-że-do-końca przetłumaczoną na angielski, ale jako że patch nadal oficjalnie w wersji beta, więc w tabelkach go jeszcze nie uznajemy. I jak tak patrzę na te SNESowe obrazki i porównuję je z paskudami z PCta, to aż się dziwię, że te nasze komputery przetrwały (a niektórzy twierdzą że wygrały) wojnę o serca graczy.

Urlop się zbliża

news_imgs/2019_07_05/wartheat.jpgnews_imgs/2019_07_05/RPGfight.jpgnews_imgs/2019_07_05/bravebattle.jpgnews_imgs/2019_07_05/fate.jpgnews_imgs/2019_07_05/grandbat.jpg

Może dzięki temu będzie więcej nowości, a może recenzji, a może zwyczajnie będę się byczył po całości. Nie wiem, wyrocznie milczą w tym temacie. Obecny przegląd RPG na Steam:

  • War Theatre (PC), (Macintosh) - strategia z elementami RPG wzorowana na serii Advance Wars. Trudno jednak orzec czy równie taktyczna.
  • RPG Fighter League (PC) - rpgmakerowate, szkolimy drużynę do walk na arenie. Obiecuje się nam sporo pobocznych aktywności jak rozwijanie relacji oraz wytwarzanie przedmiotów.
  • Brave Battle Saga - The Legend of The Magic Warrior (PC) - drzewiej wyszło na SEGĘ GENESIS i wyłącznie na rynek tajwański. Teraz mamy na PC, przetłumaczone naturalnie.
  • Fate/EXTELLA LINK (PC) - szybki hack'n'slash w którym przebijamy się przez setki wrogów z prędkością niemal zbliżoną do dźwięku. Cóż, ludzkość nie uratuje się sama...
  • Grand Battle (PC) - wygląda, brzmi i ma "fabułę": jak MMO... nie będąc nim. I to nie jest zaleta!

Co słonko widziało...

news_imgs/2019_06_30/sephirotic.jpgnews_imgs/2019_06_30/boros.jpgnews_imgs/2019_06_30/talesofneb.jpgnews_imgs/2019_06_30/book.jpgnews_imgs/2019_06_30/korvus.jpg

 A widziało od zatrzęsienia tytułów popełnionych w RPG Makerze, póki co. Oto przejrzane nowości:

  • Sephirothic Stories (PC) - kolejny świat do uratowania, kolejni śmiałkowie którzy to uczynią. A pod drodze skopią to i owo niemilcom oraz pokonają upstrzone łamigłówkami podziemia. Kluczem do sukcesu jest współpraca.
  • Battle of the Boros (PC) - inwazja na Nowy York i zupełnie przypadkowa grupa obrońców walczy z tą plagą zombie albo czegoś. Nie wygląda na zrobione w RPG Makerze, choć jest. Fortunnie, twórcy dali wiele od siebie, za co szacunek.
  • Tales of Nebezem RPG: Red Peril (PC), (Macintosh) - wracamy ze szkółki jako świeży żołdak, a tu spalono nam rodzinną chatę. No to wyruszamy ratować świat. Rpgmakerowate.
  • Book of Eos (PC) - rpgmakerowate, gdzie dla odmiany gramy potworami starającymi się odkryć tajemnicę ukrytą w księdze.
  • Korvux - Chapter 1 (PC) - pierwszy epizod rpgmakerowatego, gdzie światem włada gildia Korvux i chcemy się do niej zapisać. Tyle że coś idzie nie tak...

Czy ktoś mówił "karawana"...?

news_imgs/2019_06_28/tales.jpgnews_imgs/2019_06_28/figuros.jpgnews_imgs/2019_06_28/madp.jpg

... bo właśnie udało mi się to ograć i zrecenzować tutaj:  Caravan (PC). Tak to kolejna niespodziewana recenzja Księdza Malkavian'a, jakoś tak utrzymana w upalno-letnich, gorących jak samum klimatach. Dobrze, że się ostatnio ochłodziło. A skoro o ochłodzeniu mowa... Cóż, Letnia Wyprzedaż Steam 2019 ostudziła mi skutecznie zapał. Moim zdaniem najgorsza wyprzedaż z dotychczasowych. Ja rozumiem, że w biznesie też są reguły fair play, ale takie fory dawać Epic'owi...? A skoro o gladiatorach mowa, nowości:

  • Tales of Blood and Sand (PC) - rpgmakerowate, gramy Heraklesem w czasach Republiki Rzymskiej, uczestniczymy w walkach gladiatorów. Za te niecałe dwie dychy... to da się znaleźć coś bardziej interesującego.
  • Frigus İnferos (PC) - rpgmakerowate, trafiamy jako dzieciak do piekła i w sumie to nie wiadomo o co chodzi, bo filmik na Steam'ie jest po turecku. Tanie i krótkie - możliwe, że to wyczerpuje pulę zalet na ten tytuł.
  • Mad Princess: The Great Gladiators (PC) - potencjalnie rpgmakerowate. Walczymy na arenach jako gladiatorki... dziwnie znajomo to brzmi..., a potem wyruszamy w świat aby doskonalić umiejętności, aby... walczyć na arenach? To musi być jakaś siła przyzwyczajenia...

Postapokaliptyczna pustynia

news_imgs/2019_06_26/header.jpg

Jeżeli macie dość dobijającego upału, słońca, żaru i spalonych trawników - to... nie mam dobrych wiadomości - nie uciekniecie przed takimi klimatami nawet do świata gier, bo dziś wybieramy się na wyprawę na postapokaliptyczną pustynię. Naszym przewodnikiem będzie Cholok, a karawana nosi tytuł Aeon of Sands: The Trail (PC) (i nie pytajcie o co chodzi z tą karawaną, to była chwilowa pisarska zachcianka, w połowie której straciłem wątek, a było już za późno by przestać pisać).

Letnia parowa wyprzedaż

news_imgs/2019_06_25/questhun.jpgnews_imgs/2019_06_25/evilmaze2.jpgnews_imgs/2019_06_25/aurora.jpgnews_imgs/2019_06_25/caligula.jpgnews_imgs/2019_06_25/robotfem.jpg

... czyli Steam Summer Sale 2019 zaczyna się u nas o godzinie 19:00. Wiadomo tylko tyle, że tym razem nie ma Tajemniczych Kart za wyrabianie odznak, nie wiadomo w jaki sposób i czy będą wyrabiane odznaki z samej wyprzedaży. Czeski film, znaczy się. Pozostaje nam cichutko liczyć na korzystne promocje tytułów z szeroko rozumianego gatunku RPG. Służymy poradą w postaci dostępnych na naszym portalu recenzji. Można też poeksperymentować i zajrzeć w nowości z połowy marca roku bieżącego:

  • Quest Hunter (PC), (Macintosh) - izometryczne RPG akcji z możliwością grania nawet w grupie do 4 osób. Przypomina lekko Torchlight rysunkowością oprawy. Dałbym szansę jako odskoczni od epickich fabuł.
  • Evil Maze 2 (PC) - rpgmakerowate, w poprzedniczce labirynty były zaprojektowane, a tutaj są generowane losowo. Zawiera elementy erotyki za opłatą równą ponad połowiczną cenę gry.
  • Aurora Dusk: Steam Age (PC) - RPG, strategia, walka o przeżycie, symulacja i do tego z otwartym światem. Jeżeli ta wyliczanka to za mało, to dodam, że jest produkcją dość rozbudowaną. Możliwość grania kilkoma mieszkańcami w próbie dotrwania do epoki maszyn parowych.
  • The Caligula Effect: Overdose (PC) - Mobius to sielski wirtualny świat szkolnego życia. Jednak to tylko fasada. Czy nasi bohaterowie zdołają się wydostać? Ponad 500 postaci do odblokowania.
  • Robot Female Hero 1 (PC) - cośtam cośtam rpgmakerowate, cośtam robodziewczyna ratująca świat, cośtam niby śmieszne (chyba cena za to coś...).

Luty...? Coś o nim słyszałem...

news_imgs/2019_06_19/bloodbond.jpgnews_imgs/2019_06_19/bgrace.jpgnews_imgs/2019_06_19/tolight.jpgnews_imgs/2019_06_19/eternity.jpgnews_imgs/2019_06_19/demontide.jpg

Epic (fail) Store - ot, moje zdanie. Nie posiada większości z obecnych funkcji Steam (choćby fora dyskusyjne oraz poradnikowe czy możliwość recenzowania produktów). Zwolennicy uważają go za zbawcę i wybawiciela od monopolu Steam - no halo, ale bardziej monopolistyczną praktyką są właśnie wydawane przez Epic tytuły na wyłączność. Bo nie ma problemu aby taki wydawca gry na Steam poprosił o wygenerowanie kluczy swojej gry i następnie udostępnił te klucze gdzie indziej, choćby w wielu sklepach z kluczami właśnie czy nawet i na jarmarku w swojej mieścinie sprzedał jako gratisy do kiszonej kapusty. Ja nie biorę darmówek od EPS dla zasady - na mój szacunek trzeba sobie zasłużyć jakością i graniem fair play względem konsumenta, a nie banowaniem ludziom kont, bo kupili za dużo na promocji, którą sklep sam wprowadził. Co do nowości - mamy już marzec, i to tak w sam raz na Dzień Kobiet. Spora w tym zasługa wadliwego oznaczania tagami na Steam (serio, to że w grze mamy punkty życia czy klimat fantasy nie czyni jej RPG...) i zalewu wczesnodostępowymi produkcjami. Oto co znalazłem:

  • Blood Bond - Into the Shroud (PC) - trzecioosobowe RPG w nordyckich klimatach. Wyruszamy na poszukiwanie naszej matki. Mamy łuk, więc może będzie się coś działo poza zbieraniem kwiatków.
  • Bhavacakra Grace (PC) - to imię czy nazwisko? Tak. Rpgmakerowate, darmowe i krókie o obronie wioski przed goblinami i karierze najemniczki Grace.
  • To Light: Eternity: The Last Unicorn (PC) - Wieczność to dziwne imię dla ostatniego jednorożca... Ale tak serio, to RPG akcji, gdzie jako wybraniec elfów musimy znaleźć sposób na zdjęcie klątwy i przywrócenie elfom nieśmiertelności. Bazuje również na nordyckiej mitologii.
  • Ex Umbra (PC) - co powiecie na kolejne ratowanie świata przed Ciemnością na modłę RPG Makera?
  • Spellsword Cards: Demontide (PC) - karcianka z elementami roguelike, przypominająca lekko Hearthstone - tyle że wyłącznie w trybie dla jednego gracza.

Epic Games miesza nam w tabelkach

news_imgs/2019_06_16/header.jpg

Nadszedł ten moment, gdy muszę odkryć karty i opowiedzieć się po jednej ze stron, w toczącej się ostatnimi czasy w Sieci wojnie zwolenników i przeciwników nowego sklepu i głównego konkurenta Steamu, czyli Epic Games. Zwolennicy podkreślają zalety obalenia monopolu Gabena, ciesząc się z ewentualnej zbliżającej się wojny cenowej, na której skorzystają gracze. Przeciwnicy chcą mieć wszystkie swoje gry na jednej platformie, nie chcą do każdej gry instalować osobnego launchera i kręcą nosem na wszelkie nowinki. Ja do tej pory siedziałem w sumie na górze grodzącej obie zwaśnione strony ogrodzenia, nieco spóźniając się na chwytanie cotygodniowych rozdajek na Epicu (do tej pory sobie nie zainstalowałem). Dziś jednak wszystko się zmieniło, gdy dostałem od Choloka do publikacji reckę Operencia: The Stolen Sun (PC). Trochę mnie to przymurowało, bo nie zarejestrowałem premiery tego tytułu, sprawdziłem na Steam - i data to nadal rok 2020. Chwila drapania się po głowie, naszło mnie okrutne przypuszczenie - sprawdzam na Epicu - jest, wydane tam! I teraz problem - w naszych tabelkach nie mamy przewidzianej takiej okazji. Gra może być wydana albo w pudełku albo na Steam. I co teraz - dodawać kolejną platformę? Ale co wtedy z GoGiem, Originem i takimi tam? Też im dodawać osobne? Zapewne by wypadało, ale kto to będzie robił, już zalegamy z nowościami steamowymi, biedny Ksiądz dopiero na lutym to nadrabia. I tak oto Epic Games okazał się być wrogiem zsyłającym nam kłopoty, kupę roboty i zamieszania. Przechodzę na stronę Gabena i rozpoczynam krucjatę przeciw temu bezeceństwu. No a przynajmniej dopóki mnie nie przekupią jakąś darmową gierką dostarczona do recenzji :D.

Lagoon

news_imgs/2019_06_14/4688titlescreen.png

Fanów egzotyki może zainteresować wydane zupełnie znienacka pełne angielskie tłumaczenie gry Lagoon na japoński komputer X68000, którego autorem jest NLeseul. Co ciekawe, jest to drugie wydane w ostatnim czasie tłumaczenie na tę dość zaniedbaną przez domorosłych tłumaczy platformę. W każdym razie, zainteresowanych tradycyjnie zapraszam do pobrania łatki z RHDN.